Dünya Kadınlar Günü ne zaman, 2019 yılında hangi güne denk geliyor?

Dünya Kadınlar Günü ne zaman, 2019 yılında hangi güne denk geliyor? © Bülent Kılıç / AFP

Her yıl 8 Mart’ta kutlanan Dünya Kadınlar Günü’nün 2019 yılında hangi güne denk geldiği araştırılmaya devam ediyor. Bu özel gün için plan yapan kişiler ise Dünya Kadınlar Günü’nde sosyal medya üzerinden paylaşımlar yapmayı sürdürecek. Peki, Dünya Kadınlar Günü’nün tarihçesi ne?

Dünya Kadınlar Günü tarihinde barındırdığı üzücü olay nedeniyle farklı ülkelerde farklı törenlerle anılmaya devam ediyor. İşte o özel günün tarihi ve dünya kadınlarına armağan edilen günün geçmişinde yaşanan olaylar…

KADINLAR GÜNÜ HANGİ GÜNE DENK GELİYOR?

Her yıl olduğu gibi bu yılda 8 Mart günü kutlanacak olan Kadınlar Günü 2019 yılında cuma gününe denk geliyor.

TÜRKİYE'DE 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ

1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın ve yığınsal olarak kutlandı, kapalı mekanlardan sokaklara taşındı. "Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı" programından Türkiye'nin de etkilenmesiyle, 1975 yılında "Türkiye 1975 Kadın Yılı" kongresi yapıldı. 12 Eylül Darbesi'nden sonra cunta yönetimi tarafından dört yıl süreyle herhangi bir kutlama yapılmasına izin verilmedi. 1984'ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" kutlanmaya devam edilmektedir.

KADINLAR GÜNÜ'NÜN TARİHÇESİ

ABD'nin New York eyaletinde çalışma koşullarının iyileştirilmesini isteyen işçilerin iş bırakma eyleminden sonra çıkan yangın 120 kadın işçinin hayatını kaybetmesine tüm dünyadan tepkiler geldi. Danimarka, Almanya ve ABD sırasıyla bu günü dünya kadınlarına özel bir gün olarak kabul edince Birleşmiş Milletler’den de ilk adım geldi. 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart’ı Dünya Kadınlar Günü olarak ilan eden BM, aynı dönem özel gün ile ilgili yaptığı açıklamada bu günün New York’ta yanan işçilerden dolayı anıldığı belirten bir ifade kullanmadı.

 RESİMLİ KADINLAR GÜNÜ MESAJLARI İÇİN TIKLAYINIZ...

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS