Dünya liderleri Dünya İnsani Zirvesi için İstanbul'da

Dünya liderleri Dünya İnsani Zirvesi için İstanbul'da

Türkiye tarihte ilk kez düzenlenecek Dünya İnsani Zirvesi'ne ev sahipliği yapıyor. Dünyanın dört bir yanından liderlerin katılacağı zirvede gündem kriz anlarında insani yardım. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon siyasi liderler, yardım kuruluşları ve şirket liderlerinden "yerlerinden olmuş kişilerin sayısını 2030 yılına kadar yarı yarıya azaltmaları için çalışmalarını" istedi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon'un girişimiyle 23-24 Mayıs tarihlerinde İstanbul'da gerçekleştirilen zirveye 185 ülkeden 60 devlet ve hükümet başkanı katılıyor. Küresel insani yardım sisteminin masaya yatırılacağı zirve İstanbul Kongre Merkezi'nde gerçekleştiriliyor.  

Birleşmiş Milletler'in (BM) düzenlediği Dünya İnsani Zirvesi, Türkiye'nin ev sahipliğinde başladı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve diğer ülkelerin liderleri, zirvenin ilk programı olan kahvaltılı liderler oturumunda buluştu.

Üsküdar 1 Salonu'ndaki oturumda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon birer selamlama konuşması yaptı.

Ban Ki-moon'dan 2030 yılı çağrısı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon İstanbul'daki Dünya İnsani Zirvesi'ne katılan siyasi liderler, yardım kuruluşları ve şirket liderlerinden yerlerinden olmuş kişilerin sayısını 2030 yılına kadar yarı yarıya azaltmaları için çalışmalarını istedi.

Ban iki gün sürecek zirvenin açılış konuşmasında, "Farklı bir geleceği şekillendirmek için buradayız... 2030 yılına kadar yerinden edilmiş insanların sayısını yarıya indirmek ve daha adil sorumluluk paylaşımı ilkesi etrafında mülteciler ile yerinden olan insanlar için daha iyi uzun vadeli çözümler bulmanız için hepinize çağrıda bulunuyorum" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Daha adil bir yük paylaşımı"

Cumhurbaşkanı Erdoğan da, "BM verilerine göre dünyada en fazla sığınmacıya evsahipliği yapan ülkeyiz. Bunun maddi, manevi, güvenlik ve sosyal boyutları itibariyle getirdiği yükü eminim sizler çok iyi biliyorsunuz. Buna rağmen ülkemiz uluslararası toplum adına üstlenmiş olduğu bu ağır sorumlulukta gereken desteği ve katkıyı alamamıştır. Biz artık daha adil bir yük paylaşımına gidilmesini bekliyoruz" dedi. 

Kahvaltılı oturuma 60'a yakın devlet ve hükümet başkanı ile temsilciler katıldı. Katılımcılar daha sonra aile fotoğrafı çektirmek için salondan ayrıldı.

İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen zirvede liderler oturumunun ardından katılımcılar aile fotoğrafı için hazırlanan salona geçti. Katılımcılar kendilerine ayrılan yerlere geçerek, basın mensuplarına poz verdi. Fotoğrafta, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon yan yana durdu.

Fotoğrafta, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Arnavutluk Cumhurbaşkanı Buyar Nişani, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç, Orta Afrika Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Faustin Archange Touadera, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar Kitaroviç, Gabon Cumhurbaşkanı Ali Bongo, Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelashvili, İrlanda Cumhurbaşkanı Michael Higgins, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Fayez Mustafa Sarraj, Madagaskar Cumhurbaşkanı Hery Rajaonarimampianina, Moritanya Cumhurbaşkanı Muhammed Veled Abdülaziz, Mali
Cumhurbaşkanı İbrahim Boubacar Keita, Karadağ Cumhurbaşkanı Filip Vujanoviç, Nauru Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Baron Divavesi Waqa, Nijer Cumhurbaşkanı Muhammed Yusuf, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah, Slovakya Cumhurbaşkanı Andrej Kiska, Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorgi İvanov, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroshenko yer aldı.

Fotoğrafta, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borissov, Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras, Finlandiya Başbakanı Juha Sipila, Hollanda Başbakanı Mark Rutte’nin de bulunduğu başbakanlar ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da bulundu.

Katılımcılar, daha sonra açılış töreninin yapılacağı Harbiye Salonu'na geçti.

Bu arada İstanbul Kongre Merkezi'nde ve çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındığı görüldü.

Zirvenin bugünkü bölümünün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın heyet başkanları onuruna vereceği akşam yemeğiyle sona ermesi planlanıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS