Dünyanın en yoksul devlet başkanı Türkiye'ye geliyor

Dünyanın en yoksul devlet başkanı Türkiye'ye geliyor

Aylık 12 bin dolar maaşının yüzde 90'ını hayır kurumlarına bağışlayarak dünyanın en yoksul devlet başkanı olarak nam salan Uruguay Devlet Başkanı Jose Mujica Türkiye'ye gelecek. Mujica CHP'li belediyelerin ev sahipliğindeki etkinliklere katılacak, Genel Başkan Kılıçdaroğlu ile görüşecek.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, eski Uruguay Devlet Başkanı Jose Mujica'nın Türkiye'ye geleceğini ve CHP'li belediyelerin ev sahipliğindeki etkinliklere katılacağını bildirdi.


Ağbaba yaptığı yazılı açıklamada, Mujica'nın CHP'li belediyelerin konuğu olarak 29 Ekim'de Türkiye'ye geleceğini belirtti. Mujica'nın Türkiye'de kalacağı 10 gün boyunca CHP'li bazı belediyeler tarafından konuk edileceğini ifade eden Ağbaba, şunları kaydetti:


"Dünyanın en yoksul devlet başkanı olarak bilinen Uruguay eski Devlet Başkanı Jose Mujica Türkiye'ye geliyor. Odunpazarı, Şişli, Konak ve Beylikdüzü Belediyelerimizin misafiri olacak. CHP yerel yönetimlerinin hazırladığı programlar kapsamında Türkiye'de ziyaretler gerçekleştirecek Jose Mujica, Cumhuriyet Halk Partisini ziyaret ederek Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ile de görüşecek."


Ağbaba, Mujica'nın yoksullar üzerine çalışmaları ile bilindiğini anımsatarak "CHPli belediyelerimizin organize ettiği çeşitli ziyaretler gerçekleştirecek, gelişmemiş, yoksul bölgeleri gezecek. Dünya'nın en mütevazi başkanı, umarız Türkiye'deki siyasetçilere örnek olur" ifadelerini kullandı.


Mujica beş yıllık iktidarının ardından yaklaşık yüzde 70 halk desteğine sahipken, başkanlığı Tabare Vazquez’e devretmişti.


Mujica pahalı makam aracı yerine 1987 model mavi bir Vosvos kullanıyordu. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS