Dursun Çiçek'ten cemaat yorumu: "Darbeye güçleri yetmez ama TSK'da etkin oldukları yerler var"

Dursun Çiçek'ten cemaat yorumu: "Darbeye güçleri yetmez ama TSK'da etkin oldukları yerler var"

CHP İstanbul Milletvekili ya da kamuoyunun onu ilk tanıdığı titriyle Albay Dursun Çiçek, "cemaat darbe yapacak" iddialarını değerlendirdi. Cemaatin TSK'da darbe yapacak bir gücü bulunmadığını belirten Çiçek, "Ancak özellikle istihbarat, bilgisayar ve insan kaynakları yönetiminde etkin olduğu noktalar vardır. Oralardan da temizlenmesi ve biran önce Silahlı Kuvvetlerin milli ordu, cumhuriyetin ordusu vasfına yüzde yüz kavuşturulması esastır" dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek, "Paralel Devlet Yapılanması denen örgütün Silahlı Kuvvetlerde darbe yapacak, onu ele geçirecek gücü yoktur" dedi.


CHP'nin Ergenekon'dan tutuklanıp, Balyoz davasından mahkum edilen ve 4 yılı aşkın süre hapis yatan milletvekili Dursun Çiçek, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında darbe söylentileri ve Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki (TSK) cemaat yapılanması üzerine değerlendirmede bulundu.


ABD'den 'Erdoğan'ı düşürmeye çalışıyorlar' iddiasına yanıt


"Yıllarca silahlı kuvvetleri ele geçirmeye çalıştı"


Çiçek, gazetecilerin, TSK'nın darbe yapacağı iddialarının ortaya atılmasını ve TSK'nın da darbe yapılmayacağı yönünde açıklama yapmasını nasıl değerlendirdiğini sorması üzerine şunları söyledi:


"Silahlı Kuvvetler durup dururken 'Darbe yapmayacağız' diye açıklama yapmıyor. Daha çok kamuoyunda, özellikle bazı düşüncelerin, bazı siyasi grupların kalemşörlüğünü yapan bazı gazeteci arkadaşların kışkırtıcı açıklamaları sonucu, bunlara cevap olarak böyle bir açıklama yapılmıştır. Cemaat Silahlı Kuvvetlerde etkin olsaydı, darbe yapacak güce ulaşmış olsaydı bu hukuk darbesinin, kumpas davalarının hedefine Silahlı Kuvvetleri oturtmazdı. Yıllarca silahlı kuvvetleri ele geçirmeye çalıştı, yargıyı ele geçirdi, polisi ele geçirdi ama Silahlı Kuvvetleri ele geçiremediği için dış güçlerin de desteği, yönlendirmesi ile kumpas davalarının hedefine Silahlı Kuvvetleri oturttu. FETÖ denen, paralel devlet yapılanması denen örgütün Silahlı Kuvvetlerde darbe yapacak, onu ele geçirecek gücü yoktur. Ancak özellikle istihbarat, bilgisayar ve insan kaynakları yönetiminde etkin olduğu noktalar vardır. Oralardan da temizlenmesi ve biran önce Silahlı Kuvvetlerin milli ordu, cumhuriyetin ordusu vasfına yüzde yüz kavuşturulması esastır."


CHP'nin eski asker vekilinden çarpıcı açıklamalar


Başbakanlık'ta 'Paralel Yapı' ile mücadele toplantısı


Çiçek, Türkiye'nin Suriye'de kırmızı çizgi olarak ilan ettiği bölgeye, PYD'nin yerleşmesine yönelik iddialar olduğunun belirtilmesi üzerine de şunları kaydetti:


"Türkiye'nin devlet iradesinin ortada olduğu bir süreçte PYD'nin veya PKK'nın bu amacını gerçekleştiremeyeceğini, buna gücünün yetmeyeceğini ifade etmek istiyorum. Eğer ihlal edilirse, zorlanırsa Türkiye'nin gerekirse orada kuvvet kullanabileceğini de ifade edebiliriz. Türkiye'nin güneyden kuşatılmasına, Türkiye'nin müsaade etmeyeceğini belirtmek istiyorum. Türkiye bu konuda kararlıdır. Gerekirse kuvvet de kullanabilir."


Ergenekon'da yasaklar kalktı


Çiçek, basın toplantısında CHP Düzce İl Başkanı'na yönelik düzenlenen saldırıyı da kınadı. Şiddetin, fikir karşısında aciz kalanların başvuracağı bir yol olduğunu belirten Çiçek, saldırganların iktidar partisi ile ilişkili olduğunu, güçlerini de bundan aldıklarını ileri sürdü. Karaman'daki istismar iddiasına da değinen Çiçek, Milli Eğitim Bakanlığının, öğrencilerin sağlıklı şekilde barınmaları konusunda sorumluluğu bulunduğunu söyledi. Çiçek, "İktidarın bu alanı maksatlı olarak boş bırakması üzerinde durulması gereken esas konudur. Yasal olarak ilkokul çağındaki gençlerin barınma ihtiyaçlarının Milli Eğitim Bakanlığı tarafından karşılanması gerekiyor. Din orjinli vakıfların, örgütlerin çocukları istismar etmesine ne yazıktır ki geleceğin IŞİD'cilerinin yetiştirilmesine ortam hazırlanması gibi yasa dışı bir yola giriliyor. İktidarı uyarıyoruz: Türkiye'nin geleceği olan gençlerimizin bu bataklıklardan kurtarılması, devletin yönettiği çağdaş yurtlarda kalma imkanı sağlanması iktidarın görevidir" ifadesini kullandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS