Düzce Üniversitesi o bildiriye imza atan doçenti görevden uzaklaştırdı!

Düzce Üniversitesi o bildiriye imza atan doçenti görevden uzaklaştırdı!

Düzce Üniversitesi o bildiriye imza atan doçenti görevden uzaklaştırdı!

"Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi" tarafından yayınlanan bildiriye imza atan Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Latife Akyüz, üniversite yönetimi tarafından görevinden uzaklaştırıldı. Savcılık da hakkında "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan soruşturma başlattı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Düzce Üniversitesi Rektörlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, Doç. Dr. Latife Akyüz hakkında soruşturma başlatıldığı belirtilerek, şöyle denildi; "İlgili öğretim üyesinin Yükseköğretim Kurumları Yönetici, Öğretim Elemanı ve Memurları Disiplin Yönetmeliğinin 26'ncı maddesine dayalı olarak soruşturma süresince görevinin başında kalmasında sakınca görüldüğünden, ilgili hakkında görevden uzaklaştırma tedbirinin uygulanmasına karar verilmiştir. Düzce Üniversitesi olarak, vatanımızın birlik ve beraberliğini, bölünmez bütünlüğünü hedef alan her türlü terör faaliyetlerini ve girişimlerini şiddetle kınıyor, bu tür faaliyetlere destek verenlere karşı asla müsamaha gösterilmeyeceğini vurguluyoruz."

Düzce Cumhuriyet Başsavcılığı da Doç. Dr. Latife Akyüz hakkında "terör örgütü propagandası yapmak" suçlamasıyla soruşturma başlattı.

Hakkari'de okutmana gözaltı

Hakkari Üniversitesine bağlı yabancı Diller Yüksek okulunda okutman olarak görev yapan Ümran Roda Suvağcı, "Barış için Akademisyenler İnisiyatifi" tarafından yayınlanan bildiriye imza attığı gerekçesiyle, savcılığın hakkında açmış olduğu soruşturma kapsamında gözaltına alındı. Suvağcı, savcılıktaki ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

Hakkari Ünivesitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu'nda okutman olarak görev yapan Ümran Roda Suvağcı, Hakkari Cumhuriyet savcılığının talimatıyla bugün üniversitede gözaltına alındı. Sağlık kontrolü için Hakkari Devlet Hastanesi'ne götürülen Suvağcı, daha sonra adliye binasına getirildi. Burada savcılıkta ifadesi alınan Suvağcı serbest bırakıldı.

Eğitim-Sen : "Savaşa karşı olanlar korkmayacak"

Ümran Roda Suvağcı, çıkışta gözaltına alınması ile ilglii gazetecilere konuşmak istemezken, adliyeye gelen Eğitim-Sen Hakkari Şube Başkanı Süleyman Aşkan ise Suvağcı'nın bildireye imza attığı için gözaltına alındığını söyledi. Aşkan şöyle dedi:

"Türkiye genelinde sayıları 2 bine yaklaşan akdemisyenler savaşa karşı barış için' bildiri metnine imza attıkları gerekçesiyle gözaltına alındı. Tabii savaşı biz de istemiyoruz. Üyemiz olan Ümran Roda Suvağcı da savaş istemediği için herhalde bildiri metnine imza atmış. Savaşı istemeyenlerin sayısı Türkiye'de giderek artacak. Zaten bizim de dileğimiz bu. Üyemiz gözaltana alındı. Şu an savcılık tarafından serbest bırakıldı. Tabi bu dava ilerde de devam edecek. Şu an herhalde Türkiye'nin her yerinde imza atanlar gözalatına alınıyor. Savaşa karşı olanlar korkmayacak."