Şifre, mail onaylatma ve cep telefonu: e-Devlet aile soyağacı (alt-üst soy bilgisi) sorgulama

Şifre, mail onaylatma ve cep telefonu: e-Devlet aile soyağacı (alt-üst soy bilgisi) sorgulama

e-Devlet aile soyağacı (alt-üst soy bilgisi) sorgulamanın tekrardan aktif edileceği bilgisi üzerine dikkat edilmesi gereken 3 durum: şifre, mail onaylatma ve cep telefonu olarak genel bilgi... Geçen hafta sistem açıldığında yoğun talepten ötürü sistemde kilitlenmişti. Nüfus ve Vatandaşlık Genel İdaresi ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yetkilileri yoğun çalışmadan sonra 14 Şubat 2018 tarihinde sistemi tekrardan aktif etti.

Geçen hafta ilk kez kullanılan uygulamada 737 bin 237 kişi arama yapınca sistemde aksaklık meydana geldi. 737 bin kişi içerisinde e-Devlet aile soyağacı sorgulama, kaç kişi belge alındı sorusunun cevabı geçen hafta verildi: 330 bin. Gerek Nüfus İdaresi yetkilileri olsun gerek Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri kilitlenen sistemi tekrardan açmak için yoğun çalıştı ve 14 Şubat gecesinde sistem tekrardan aktif edildi.

3 UYARI: ŞİFRE, CEP TELEFONU VE MAİL

Sistem şu an ağır çalıştığından ötürü, talep başvuran kişinin beklemesi, sayfa açılmadığı taktirde yenileyerek tekrardan şifreyi yazması gerekiyor. Şifresi olmayan vatandaşlar PTT’ye giderek şifre alabiliyor. Öte yandan talep üzerine kurulan sistemde kurum cep telefonu ve mail onayı istiyor. İletişim bilgileri içerisinde gerek cep telefonu gerek mail onaylanabiliyor.

SİSTEME GİRİŞ BU ŞEKİLDE AÇIKLANDI

CNN Türk gece saatlerinde sistemin açıklandığını ve yeni sistemin kullanıcıyla nasıl yansıyacağını açıkladı. İşte o video...

SİSTEME GİRİŞ YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ

TALEP İŞLENDİ VATANDAŞIN KARŞISINA NE ÇIKACAK?

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü talep sonrası kişinin isteğini işleme aldıktan kısa bir süre işlem gerçekleşir. Peki vatandaş nasıl bir sorgulama görecek?

T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI NÜFUS VE VATANDAŞLIK İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ALT ÜST SOY BELGESİ sayfası içerisinde sırasıyla yakınlık derecesi, adı, soyadı, baba adı, ana adı, doğum yeri ve tarihi, il-ilçe-mahalle-köy, cilt-hane-birey-sıra no, medeni hali ve durumu görülüyor.

 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS