e-Devlet giriş: E Devlet soyağacı (alt-üst soy bilgisi) sorgulama

e-Devlet giriş: E Devlet soyağacı (alt-üst soy bilgisi) sorgulama

e-Devlet’in giriş sayfasında; E Devlet soyağacı (alt-üst soy bilgisi) sorgulamasının tekrar aktif olduğu 14 Şubat’ta duyuruldu. Aktif olmasından sonra Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün sayfasına akın edildi. Geçen hafta sistemsel sıkıntılar ‘talep’ üzerinden giderildi. Yeni sistemde iletişim bilgileri olan cep telefonu ve mail adresi üzerinden işlemler gerçekleşebiliyor. Peki nasıl?

Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi web sitesi olan e-Devlet sayfasında merakla beklenen soyağacı işlemleri tekrardan aktif edildi. İlkinde o kadar hızlı bir yüklenme oldu ki, sadece soyağacı sorgulaması değil, e-Devlet sistemi çöktü. Şu an sistem ‘talep’ üzerine işlem görüyor. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün sayfasına girildiğinde cep telefonu ve mail adresine en kısa zamanda talebin gerçekleştiğine dair bildirim ve e-mail geliyor.

DİKKAT! CEP TELEFONU VE MAİL ONAYLATILMASI GEREKİYOR

e-Devlet iletişim bilgilerinde cep telefonu ve mail onaylatılması zorunludur. Bilgiler eksik olduğu taktirde, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü bildirim göndermiyor.

SİSTEME GİRİŞ

8 Şubat 2018 tarihinde açılan sistem kilitlendikten sonra 14 Şubat 2018 tarihinde tekrardan açıldı. Sisteme tekrardan giriş yapmak için TIKLAYINIZ

SİSTEME GİRİLDİKTEN SONRA…

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü talep sonrası kişinin isteğini işleme aldıktan kısa bir süre işlem gerçekleşir. Peki vatandaş nasıl bir sorgulama görecek?

T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI NÜFUS VE VATANDAŞLIK İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ALT ÜST SOY BELGESİ sayfası içerisinde sırasıyla yakınlık derecesi, adı, soyadı, baba adı, ana adı, doğum yeri ve tarihi, il-ilçe-mahalle-köy, cilt-hane-birey-sıra no, medeni hali ve durumu görülüyor.

SİSTEM ÖNCEDEN NEDEN ÇÖKMÜŞTÜ?

Kurum “08.02.2018 tarihinde saat 14:00’da E-Devlet üzerinden hizmete açılmış olan Alt-Üst Soy Raporu 09.02.2017 tarihi saat 02:00’e kadar yaklaşık olarak 200.000 adet üretilmiştir. Vatandaşlarımızın yoğun ilgi gösterdiği hizmette asıl yoğunluk ise gece 02:00- 04:00 arasında (yaklaşık 110.000 Alt-Üst Soy Raporu) yaşanmıştır. Saat 04:00 dan itibaren ise aşırı talep olmasından dolayı verilen hizmette gecikmelerin oluşmasına ve vatandaşların bekleme sürelerinde artış yaşanmaya başlamasından dolayı Alt-Üst Soy Raporunun E-Devlet üzerinden paylaşımı geçici olarak durdurulmuştur. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından E-Devlet üzerinden sunulmakta olan Nüfus Kayıt Örneği ve Yerleşim Yeri ve Diğer Adres Belgesi hizmeti sunulmaya devam etmekte olup, yoğunluğun azalmasından sonra Alt-Üst Soy Raporu hizmeti en kısa sürede vatandaşların kullanımına açılacaktır. Ancak vatandaşların yoğun talebi ile orantılı olarak Alt-Üst Soy Raporunun gecikmeli veya kesintili hizmet vermesi ihtimali bulunmaktadır. Kamuoyuna saygıyla arz ederiz.” açıklamasını yapmıştı.

 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS