E-Devlet giriş üzerinden GSS borç sorgulama nasıl yapılır?

E-Devlet giriş üzerinden GSS borç sorgulama nasıl yapılır?

Türkiye'de en çok kullanılan sitelerin başında yer alan E-Devlet sitesinde GSS borç sorgulama nasıl yapılmaktadır. Sosyal medya üzerinden "borçlarım sıfırlandı" içerikleri paylaşılınca birçok insan borç sorgulama üzerinden Google'da arama yapmaktadır. Cezalar üzerinden af geldiği belli oldu. Aftan sonra borç kalan vatandaşlar 12 ay içerisinde borçlarını ödeme yapabilecek ve ödeme hem peşim hem taksit üzerinden gerçekleşebilecek.

GSS borç sorgulama E-Devlet üzerinden en çok aranan kelimelerin başında yer alırken, son dönemde borçlarım sıfırlandı tarzında çıkan haberlerden ötürü birçok vatandaş, borcunun olup olmadığı konusunda merak ediyor. Hürriyet'in haberine göre; borç konusunda yeni bir döneme girildi. Bu dönemde sisteme bağlı olan 5 milyon insanın ödemesi gerekek ücret 53 lira olacaktır. Öte yandan 5 milyon vatandaşın ücretleri düşürülmeye başlanacak.


BORÇ DURUMUNU ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ


E-Devlet'ten sigorta borcu nasıl öğrenilir?


Sistem üzerinden hareket etmek oldukça kolay ve bir o kadar da hızlıdır. Sistemden yararlanmak için ilk önce E-Devlet'e kayıt işlemi yapılması gerekir. Bu işlemi size en yakın "PTT"de yapabilirsiniz. Şifre sistemi oldukça karmaşık olduğu için, şifrenizi unutabilirsiniz. Unuttuğunuz taktirde, PTT'ye gitmeden, herhangi bir ücret ödemeden, kimlik bilgileriniz vasıtasıyla tekrardan şifre alabilirsiniz.


Borcu öğrenme durumu ise sitenin en üstünde "E-hizmetler" bölümü bu bulunmaktadır. E-Hizmetlr'e tıkladıktan sonra karşınıza bakanlıklar çıkacaktır. Alfabetik düzende olduğu için S harfine kadar gelin. S harfini görünce karşınıza "Sosyal Güvenlik Kurumu" bölümü çıkacaktır.  SGK'nın en alt tarafında "Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama" linki çıkacaktır. Bu link üzerinden borcunuzu öğrenebilir, taksitler ile ilgili son durumu rapor hale getirebilir, dilerseniz de internet üzerinden borcunuzun bir kısmını veya hepsini ödeyebilirsiniz.


Genel Sağlık Sigortası nedir?


Genel Sağlık Sigortası, Türkiye'de yaşayan tüm vatandaşlar, ülkede yaşayan yabancıların "istek"leri doğrultusunda sağlık sigortası kapsamı altına alınır. 18 yaşından sonra tüm vatandaşlar bu sigorta kapsamı içinde görülmektedir. Hastane, yoğun bakım, eczane gibi hizmet bu sigorta dahilinde işlem yapılmaktadır.

18 yaşı altındaki vatandaşlar, şartsız bu hizmetten hiçbir ücret vermeden yararlanabiliyor. 18 yaşından büyük kişiler, çalışmıyorsa veya sigortalı değilse; belli bir ücret karşılığında bu hizmetten yararlanabilir. İnsanların en çok sıkıntı çektiği alan da burasıdır. Çalışmadığı veya sigortalı olmadığı zamanlarda sigorta borcunu ödemezse, hastanelerde acil servisi dışında işlem yapılmamaktadır.


Borç durumu nasıl öğrenilir?

Sigorta kapsamı dışında olan kişiler, GSS (Genel Sağlık Sigortası) Prim borcu üzerinden borç tutarı gözükür. SGK kurumlarına giderek veya internet üzerinden borç durumu öğrenilebilir. Prim borçlarını taksitlendirme internet üzerinden yapılamaz. Islak imza durumu olduğundan ötürü SGK kurumuna giderek borç taksitlendirilir ve ıslak imza işlemi gerçekleştirilir. O tarihten sonra borç öğrenme, taksit öğrenme ve sorgulama internet üzerinden yapılabilmektedir.


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS