e Devlet öğrenci belgesi sorgulama işlemleri nasıl yapılır?

e Devlet öğrenci belgesi sorgulama işlemleri nasıl yapılır? © AA

Öğrenci belgesi alma işlemleri bir süredir e devlet üzerinden de gerçekleştirilebiliyor.  Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı sekmesinde verilen hizmetler arasında olan öğrenci belgesi sorgulaması yapmak oldukça kolay. İşte aşama aşama e devlet öğrenci belgesi alma işlemleri…

Öğrenci belgesi çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından dönem dönem öğrencilerden talep edebiliyor. Üniversite eğitimini devam ettiren öğrenciler de bu belgeyi internet üzerinden kolaylıkla alabiliyor. E Devlet’e entegre edilen hizmetler arasında bulunan bu özellik ile öğrenciler bulundukları adresten belgelerini alabiliyorlar.


Peki, e devlet üzerinden bu belge nasıl alınır? İşte konuyla ilgili tüm detaylar…


E DEVLET ÖĞRENCİ BELGESİ ALMA


İlk olarak TC kimlik numarası ve şifresi ile e devlet’e giriş yapılması gerekiyor. Eğer ki e devlet şifresi yoksa en yakın PTT şubesinden ücreti verilerek alınabilir.


Sisteme giriş yapıldıktan sonra arama butonuna “öğrenci belgesi sorgulama” yazılabilir ya da Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın hizmetleri içerisinde aynı adlı sorgulama işlemi seçilebilir.


Sorgula butonuna bastıktan sonra eğer öğrenim sürecinin devam ediyorsa öğrenci belgeniz barkodlu bir şekilde hazırlanacak. Ardından belgenizin çıktısını alarak sizden talep eden kuruma iletebilirsiniz.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS