e-devlet ücretsiz maske kodu gelmeye başladı! Maske başvurusu nasıl yapılır?

e-devlet ücretsiz maske kodu gelmeye başladı! Maske başvurusu nasıl yapılır? © AA

Ücretsiz maske kodu alabilmek için e-devlet üzerinden başvurularını gerçekleştiren kişilere kodlar gelmeye başladı. İstanbul’da maskelerin dağıtımı eczaneler aracılığıyla gerçekleştirilirken kod gelen kişiler kimlikleri ile birlikte eczanelere gittiklerinde maskelere ulaşabiliyor. Peki, e-devlet ücretsiz maske başvurusu nasıl yapılır?

Ücretsiz maske kodu alabilmek için başvurular e-devlet üzerinden gerçekleştirilmeye devam ediyor. Peki, 5 adet maske için başvurular nasıl yapılıyor? İşte başvuru süreciyle ilgili detaylar ve bilinmesi gerekenler…

ÜCRETSİZ MASKE KİMLER ALABİLİR?

65 yaş üzeri ve 20 yaş altı evden çıkma kısıtlaması bulunan kişiler dışında herkes ücretsiz maske başvurusu yapabilir. Vatandaşlar her hafta 1 paket içerisinde yer alan 5 maske alma hakkına sahip olacaklar. Maskeler bazı bölgelerde PTT Kargo tarafından ücretsiz olarak dağıtılacak bazı bölgelerde ise eczanelerden alınacak. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı tarafından alınan karar doğrultusunda vatandaşlara maske imkanı düzenli olarak sağlanacak.

E-DEVLET ÜCRETSİZ MASKE BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

E-devlet’te gerekli çalışmaların tamamlanmasının ardından ücretsiz maske başvuruları başladı. Kişiler TC kimlik numaraları, ad soyad, aile, iletişim bilgileri ve adres girerek maske başvurusunda bulunabilecek. 

ÜCRETSİZ MASKE BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ…

MASKE KODU KAÇ GÜNDE GELİR?

Siparişin tamamlanmasının ardından maskelerin kaç günde geleceği ile ilgili henüz resmi bir açıklama yok ancak bazı kişilere kodlar gelmeye başladı. Ortalama 2 haftalık süreç içerisinde birçok kişiye kodların gönderilmesi bekleniyor.

EVDE MASKE NASIL YAPILIR?

Şalınızı önce ikiye, ardından da dörde yatay şekilde katlayın. Daha sonra yatay şekilde şalın iki ucuna birer lastik geçirin. Şalların uçlarını içeriye doğru katlayarak iç içe sokun. Son olarak lastiklerden tutarak maskeyi kulaklarına takabilirsiniz. Dışarıdan geldiğinizde ev yapımı maskenizi çıkararak 60 derece sıcaklıkta yıkayabilirsiniz. Yıkadıktan sonra yine aynı şekilde yaparak kullanabilirsiniz.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS