E Devlet üzerinden bordro nasıl alınır?

E Devlet üzerinden bordro nasıl alınır? © AA

E bordro işlemleri Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın e-Devlet Kapısı’nda yer alan işlemleri arasında bulunuyor. 2019 yılında maaşlarındaki artış oranını ve kesintileri merak eden 657’ye tabi memurlar e bordro ile detayları öğrenebiliyor. Peki, e bordro nasıl alınır ve 2019 yılına ait maaşlar ne zaman yayımlanır?

E bordo özelliğini kullanarak maaşları ile ilgili detayları merak eden memurlar Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın sunduğu hizmeti kullanmaya devam ediyor. Bakanlığın E Devlet Kapısı’nda yer alan işlemlerinden biri olan maaş sorgulama hizmeti 2019 yılının başlarında sıklıkla tercih ediliyor. İşte e bordro alımı ile ilgili bilinmesi gereken tüm detaylar…

E BORDRO OCAK 2019 MAAŞ SORGULAMA NASIL YAPILIR?

E Devlet üzerinden e bordro sorgulama işlemi için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz;

1. www.turkiye.gov.tr adresinden ana sayfanın üst kısmında yer alan "Sisteme Giriş" butonuna tıklayın.

2. Açılan ekranda e-Devlet Şifresi, e-İmza, Mobil İmza, T.C. Kimlik Kartı veya İnternet Bankacılığı seçeneklerinden herhangi birini kullanarak sisteme geçiş yapabilirsiniz.

3. Eğer e-Devlet şifresi ile sisteme giriş yapmak isterseniz ise; belirtilen alanlara T.C. Kimlik Numaranızı ve e-Devlet şifrenizi yazın. Ardından altı taraftakiler alan "Sisteme Giriş Yap" butonunu kullanın.

4. Sisteme giriş yapıp e-Hizmetler kısmından veya yukarıda bulunan arama bölümünden yararlanmak istediğiniz hizmetin adını girin.

5. e-Bordro yazmanızın ardından bu hizmetin adı karşınıza çıkacaktır. Sonrasında Maliye Bakanlığı e-Bordro Sorgulama hizmetine tıklayın. Açılan ekrandan görüntülemek istediğiniz bordroyu seçin.

6. İsterseniz maaş bordronuzu yine aynı sayfada yer alan "Yazdır" butonu yardımıyla yazdırabilirsiniz.

Sistemde yoğunluk olduğu takdirde kullanıcılar “Şu anda kullandığınız hizmette yaşanan talep yoğunluğu nedeni ile işleminiz sıraya alınmıştır. İşlem sonucunuz birazdan otomatik olarak görüntülenecektir…” notu ile karşı karşıya kalıyor.

KİMLER E BORDRO HİZMETİNDEN YARARLANABİLİR?

Son zamanların en çok tercih edilen hizmetlerinden olan e-Bordro'dan yararlanmak için maaşınızın Kamu Harcama ve Muhasebe Bilişim Sistemi üzerinden ödenmesi ve 657 sayılı kanuna tabi memur olmanız gerekiyor. 2006/4 sayılı Başbakanlık genelgesi kapsamında 4C veya farklı şekilde sözleşmeli olarak çalışan memurlar bu sistemden yararlanamıyor.

Kamu kurum ve kuruluşları dışında yani özel sektörde istihdam edilen çalışanlar da maaş bordrolarını, çalıştıkları şirketlerin finans ve muhasebe birimlerinden ya da insan kaynakları departmanından talep ederek görebilirler.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS