e-bordro nasıl alınır? (e-Devlet üzerinden e-bordro alma)

e-bordro nasıl alınır? (e-Devlet üzerinden e-bordro alma)

e-bordro nasıl alınır? (e-Devlet üzerinden e-bordro alma)

e-bordro ile maaş detaylarını görüntülemek isteyen kişiler e-Devlet Kapısı’na yöneldi. Bordroda maaşları ile ilgili tüm bilgilere ulaşabilen kapsama giren kullanıcılar e-bordro’nun nasıl alındığını araştırmayı sürdürüyor. İşte e-Devlet uygulaması ile kolaylıkla ulaşılabilen bordro ile ilgili bilinmesi gerekenler…

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

e-bordro alma işlemleri bir süredir devletin elektronik ortamdaki kapısı e-Devlet üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Uygulamadan yararlanmak isteyen kişiler Hazine ve Maliye Bakanlığı’na ait işlemleri gerçekleştirebiliyor. Peki, e-bordro kimler tarafından alınabilir ve nasıl alınır?

E-BORDRO MAAŞ SORGULAMA NASIL YAPILIR?

e-Devlet üzerinden e-bordro sorgulama işlemi için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz;

1. www.turkiye.gov.tr adresinden ana sayfanın üst kısmında yer alan "Sisteme Giriş" butonuna tıklayın.

2. Açılan ekranda e-Devlet Şifresi, e-İmza, Mobil İmza, T.C. Kimlik Kartı veya İnternet Bankacılığı seçeneklerinden herhangi birini kullanarak sisteme geçiş yapabilirsiniz.

3. Eğer e-Devlet şifresi ile sisteme giriş yapmak isterseniz ise; belirtilen alanlara T.C. Kimlik Numaranızı ve e-Devlet şifrenizi yazın. Ardından altı taraftakiler alan "Sisteme Giriş Yap" butonunu kullanın.

4. Sisteme giriş yapıp e-Hizmetler kısmından veya yukarıda bulunan arama bölümünden yararlanmak istediğiniz hizmetin adını girin.

5. e-bordro yazmanızın ardından bu hizmetin adı karşınıza çıkacaktır. Sonrasında Maliye Bakanlığı e-Bordro Sorgulama hizmetine tıklayın. Açılan ekrandan görüntülemek istediğiniz bordroyu seçin.

6. İsterseniz maaş bordronuzu yine aynı sayfada yer alan "Yazdır" butonu yardımıyla yazdırabilirsiniz.

E BORDRO SORGULAMA SAYFASI İÇİN TIKLAYINIZ

KİMLER E BORDRO ALABİLİR?

Son zamanların en çok tercih edilen hizmetlerinden olan e-bordro'dan yararlanmak için maaşınızın Kamu Harcama ve Muhasebe Bilişim Sistemi üzerinden ödenmesi ve 657 sayılı kanuna tabi memur olmanız gerekiyor. 2006/4 sayılı Başbakanlık genelgesi kapsamında 4C veya farklı şekilde sözleşmeli olarak çalışan memurlar bu sistemden yararlanamıyor.

Kamu kurum ve kuruluşları dışında yani özel sektörde istihdam edilen çalışanlar da maaş bordrolarını, çalıştıkları şirketlerin finans ve muhasebe birimlerinden ya da insan kaynakları departmanından talep ederek görebilirler.