e-Devlet'ten ikametgah belgesi almak artık daha kolay!

e-Devlet'ten ikametgah belgesi almak artık daha kolay!

e-Devlet'ten ikametgah belgesi almak artık daha kolay!

Vatandaşların çok sayıda hizmete ulaşmasını sağlayan e-Devlet'ten ikametgah belgesi almak kolaylaştı. Daha önce sadece kendi belgenizi alabiliyorken, artık eşinizin ve çocuklarınızın ikametgah belgesini de kendi şifrenizle sistemden alabileceksiniz.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Pek çok hizmeti istediğiniz anda alabilmenizi sağlayan e-Devlet Kapısı büyümeye devam ediyor. Sürekli yeni hizmetlerin eklendiği sistemde mevcut hizmetlerde de geliştirmeler yapılıyor. Bu anlamda son değişim ikametgah belgesi alma konusunda yapıldı.

İkametgah hizmetinin kapsamı genişletildi

e-Devlet Kapısı üzerinden sunulan "Yerleşim Yeri ve Diğer Adres Belgesi" hizmeti içeriği ve kapsamı genişletilerek yeni haliyle kullanıma açıldı. Daha önce sadece kendiniz için belge alabildiğiniz sistemden artık, eşiniz ve henüz ergin olmayan çocuklarınız için de ikametgah belgesi alabileceksiniz.

İkametgah belgesi nasıl alınır?

Sistemde yer alan hizmetlerden faydalanabilmek için T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapın. Ardından 'e-Hizmetler' bölümünden 'Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü' altında yer alan 'Yerleşim Yeri (İkametgah) ve Diğer Adres Belgesi Sorgulama' hizmetini bulun.

Bu hizmete tıkladığınızda karşınıza işlem hakkında bilgilendirme yazısı çıkacaktır. Yazının hemen altında yer alan 'Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum' butonunu işaretleyerek 'Devat Et' butonuna tıklayın. Bu kez açılan ekranda belgeyi kimin için alacağınızı işaretlemeniz gerekiyor. Eğer kendiniz için alacaksanız ek bir bilgi gerekmiyor ancak eş yahut çocuğunuz için alacaksanız ona ait T.C. kimlik numarasını da ekrandaki gerekli alana girmeniz gerekiyor. Son olarak bir kez daha 'Devam Et' butonuna tıkladığınızda belgeyi alabilirsiniz.