e-Okul VBS sınav sonuçları, devamsızlık sorgulama | Takdir teşekkür hesaplama değişikliği

e-Okul VBS sınav sonuçları, devamsızlık sorgulama | Takdir teşekkür hesaplama değişikliği

e-Okul VBS sınav sonuçları, devamsızlık sorgulama | Takdir teşekkür hesaplama değişikliği

Birinci dönemin son sınav sonuçları e-Okul VBS giriş üzerinden öğrenilirken, e-Okul'da takdir teşekkür hesaplama işlemleri gerçekleşmiyor. Milli Eğitim Bakanlığının EBA (Eğitim Bilişim Ağı) sitesinde excel üzerinden öğrenciler takdir-teşekkür hesaplama işlemlerini yapabiliyor. Öte yandan karne notlarına dair Milli Eğitim Bakanlığı yeni düzenlemeye gitti. Yeni düzenlemeye göre öğrenciler not hesaplama yapabiliyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Milli Eğitim Bakanlığının MEBBİS uygulaması içerisinde yer alan e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi ile hem öğrenciler hem veliler okula dair son durumu sorgulayabiliyor. 2018-2019 eğitim öğretim birinci döneminin bitmesine günler kala öğrenciler hem son sınav sonuçlarını hem takdir teşekkür hesaplama işlemlerini sorguluyor. Veliler, öğrencilerin devamsızlık durumunu güncel olarak yakından takip ederken, Milli Eğitim Bakanlığı düzenli olarak ev adreslerine devamsızlık raporu yolluyor.

Takdir teşekkür hesaplamada yeni dönem

Okul öğrenci ödül ve disiplin kurulu, derslerdeki gayret ve başarılarıyla üstünlük gösteren, özürsüz devamsızlık süresi 5 günü geçmeyen, tüm derslerden başarılı olan, dönem puanlarının ağırlıklı ortalaması 70,00 ten aşağı olmayan ve davranış puanı 100 olan öğrencilerden;

a) 70,00-84,99 arasındakileri teşekkür belgesi,

b) 85,00 ve daha yukarı olanları takdir belgesi,

c) Ortaöğrenim süresince en az üç öğretim yılının bütün döneminde takdir belgesi alanları üstün başarı belgesi ile ödüllendirir.

Öte yandan MEB'in resmi sitesi olan Eğitim Bilişim Ağı (EBA) sisteminde, öğrenciler internet olmaksızın e-Okul sisteminde sınav sonuçları ve sözlü notlarını gördükten sonra, taktir ve teşekkür hesaplama yapabiliyor. Bu işlemler ‘internet’ olmadan da yapılabilmektedir. EBA'nın sisteminde yer alan ve internetsiz olarak Excel'de ders isimleri değiştirilerek, 1.yazılı, 2.yazılı ve 3.yazılı not bilgileri haricinde, 1.sözlü, 2.sözlü ve 3.sözlü notları yazılarak takdir teşekkür hesaplaması yapılabiliyor. Excel'de kullanımı aktif etmeden ders bilgileri değiştirilmiyor. Aktif edildikten sonra ders bilgileri değiştirilerek gerçek sonuçlar elde edilebiliyor.

Takdir teşekkür hesaplama sayfasına gitmek için tıklayınız

e-Okul sayfasına gitmek için tıklayınız