e Okul sınav sonuçları nasıl sorgulanır?

e Okul sınav sonuçları nasıl sorgulanır?

Milli Eğitim Bakanlığı e Okul VBS giriş özelliği ile öğrenci ve velilere sınav sonuçları sorgulama imkanı sunuyor. e-Okul'un Veli Bilgilendirme Sistemi içerisinde yer alan not ortalamalarının girişleri ise öğretmenler tarafından yapılıyor. İşte devamsızlık durumu ve not bilgisi sorgulamak isteyenler için e-okul VBS sistemi ile ilgili bazı detaylar...

MEB e-Okul öğrenci giriş sayfasında öğrenciler sınav sonuçlarını sorgulamaya devam ederken, bakanlığın EBA (Eğitim Bilişim Ağı) sitesinde takdir-teşekkür hesaplama işlemleri gerçekleştirilebiliyor. 17 Eylül’de başlayan eğitim-öğretim döneminin sona ermesine kısa bir süre kala sınav sonuçları ve diğer bilgiler veliler ve öğrenciler tarafından araştırılıyor.

Sınav sonuçları nasıl sorgulanır?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi sitelerinden olan e-okul sayfasına öğrenci veya veli giriş yaptıktan sonra, sayfanın sağ tarafında yer alan Veli Bilgilendirme Sistemi bölümüne “resimdeki rakamlar, Öğrenci T.C. Kimlik Numarası, Öğrenci Okul Numarası” bilgiler girilir ve giriş yapılır. Sisteme girildikten sonra öğrenci veya veli sınav sonuçlarını, devamsızlık durumunu sorgular. Bakanlığın Veli Bilgilendirme Sistemi’nde takdir-teşekkür hesaplama işlemleri yapılmamaktadır.

e-Okul öğrenci giriş sayfasına girmek için tıklayınız

Takdir teşekkür hesaplama nasıl yapılır?

Öğrenciler heyecanla karne gününü beklerken, karneler açıklanmadan belge sorgulaması gerçekleştirebiliyor. MEB'in resmi sitesi olan Eğitim Bilişim Ağı (EBA) sisteminde, öğrenciler internet olmaksızın e-Okul sisteminde sınav sonuçları ve sözlü notlarını gördükten sonra, takdir ve teşekkür hesaplama yapabiliyor. Bu işlemler ‘internet’ olmadan da yapılabilmektedir. EBA'nın sisteminde yer alan ve internetsiz olarak Excel'de ders isimleri değiştirilerek, 1.yazılı, 2.yazılı ve 3.yazılı not bilgileri haricinde, 1.sözlü, 2.sözlü ve 3.sözlü notları yazılarak takdir teşekkür hesaplaması yapılabiliyor. Excel'de kullanımı aktif etmeden ders bilgileri değiştirilmiyor. Aktif edildikten sonra ders bilgileri değiştirilerek gerçek sonuçlar elde edilebiliyor.

Takdir teşekkür hesaplama EBA sayfasına gitmek için tıklayınız

Devamsızlık kaç gün?

Milli Eğitim Bakanlığı'nca (MEB) yapılan yeni düzenleme ile liselerde okuyan ve devamsızlık yapmayan öğrenciler için yeni bir ödül mekanizması hayata geçirilecek. Bu kapsamda, öğrencilerin teşekkür, takdir ve üstün başarı belgesi almaları için başarı ortalamalarının yanında özürsüz devamsızlık sürelerinin 5 günü geçmemesi gerekecek. Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda 30 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılacak ve durumları yazılı olarak velilerine bildirilecek.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS