MEB e-Okul VBS giriş ile not sorgulama nasıl yapılır?

MEB e-Okul VBS giriş ile not sorgulama nasıl yapılır?

E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi (VBS) giriş üzerinden öğrenci ve veliler sınav sonuçlarını sorgulamaya devam ediyor. e-Okul'da öğrenciler ve veliler not ortalama ve devamsızlık sorgulaması yaparken, Milli Eğitim Bakanlığı, e-Okul takdir teşekkür hesaplamada değişikliğe gittiğini açıkladı. Karne gününe sayılı günler kala, bakanlıktan 15 tatil açıklaması geldi.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın resmi web sitelerinden olan e-Okul VBS giriş ile öğrenciler ve veliler ikinci sınav sonuçlarını sorgulamaya devam ediyor. MEB, eğitim-öğretim 2018-2019 dönemine dair önceden yaptığı açıklamada okulların 18 Ocak 2019 tarihinde kapanacağını duyurdu. 

MEB'den takdir teşekkür hesaplama işlemlerine dair güncel açıklama

Takdir teşekkür hesaplama işlemlerinde Milli Eğitim Bakanlığı değişikliğe gitti. Buna göre; Okul öğrenci ödül ve disiplin kurulu, derslerdeki gayret ve başarılarıyla üstünlük gösteren, özürsüz devamsızlık süresi 5 günü geçmeyen, tüm derslerden başarılı olan, dönem puanlarının ağırlıklı ortalaması 70,00 ten aşağı olmayan ve davranış puanı 100 olan öğrencilerden;

a) 70,00-84,99 arasındakileri teşekkür belgesi,

b) 85,00 ve daha yukarı olanları takdir belgesi,

c) Ortaöğrenim süresince en az üç öğretim yılının bütün döneminde takdir belgesi alanları üstün başarı belgesi ile ödüllendirir.

EBA takdir teşekkür hesaplama sayfası

Öğrenciler heyecanla karne gününü beklerken, karneler açıklanmadan belge sorgulaması gerçekleştirebiliyor. MEB'in resmi sitesi olan Eğitim Bilişim Ağı (EBA) sisteminde, öğrenciler internet olmaksızın e-Okul sisteminde sınav sonuçları ve sözlü notlarını gördükten sonra, taktir ve teşekkür hesaplama yapabiliyor. Bu işlemler ‘internet’ olmadan da yapılabilmektedir. EBA'nın sisteminde yer alan ve internetsiz olarak Excel'de ders isimleri değiştirilerek, 1.yazılı, 2.yazılı ve 3.yazılı not bilgileri haricinde, 1.sözlü, 2.sözlü ve 3.sözlü notları yazılarak takdir teşekkür hesaplaması yapılabiliyor. Excel'de kullanımı aktif etmeden ders bilgileri değiştirilmiyor. Aktif edildikten sonra ders bilgileri değiştirilerek gerçek sonuçlar elde edilebiliyor.

Takdir teşekkür hesaplama sayfasına gitmek için tıklayınız

e-Okul giriş sayfası

Öğrenci veya veli e-okul sayfana girdikten sonra öğrenciler ve veliler, sağ bölümde Veli Bilgilendirme Sistemine giriş yapar. Sağ tarafta ‘Resimdeki Rakamlar, Öğrenci T.C. Kimlik Numarası, Öğrenci Okul Numarası" eksiksiz bir şekilde yazıldıktan sonra, sisteme giriş yapılır. E Okul öğretmen giriş, sol tarafından ‘e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi’nden gerçekleşmektedir.

VBS giriş sayfasına gitmek için tıklayınız 

15 tatil ne zaman başlıyor?

2018-2019 eğitim öğretim yılı birinci kanaat dönemi 17 Eylül 2018 Pazartesi başladı ve 18 Ocak 2019 Cuma günü sona erecek. MEB Yarı yıl tatili (15 tatil), 21 Ocak 2019-1 Şubat 2019 tarihlerinde yapılacak. İkinci kanaat dönemi ise 4 Şubat 2019 Pazartesi başlayacak ve 14 Haziran 2019 Cuma günü sona erecek. 2019-2020 eğitim öğretim yılı ise 16 Eylül 2019 Pazartesi günü başlayacak.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS