e-Okul VBS giriş: Devamsızlık, sınav sonuçları, takdir teşekkür hesaplama

e-Okul VBS giriş: Devamsızlık, sınav sonuçları, takdir teşekkür hesaplama

e-Okul VBS giriş: Devamsızlık, sınav sonuçları, takdir teşekkür hesaplama

e Okul Veli Bilgilendirme Sistemi (VBS) sınav sonuçları açıklanırken, MEB e-Okul'da takdir teşekkür hesaplama nasıl yapılır? Öğrenciler tarafından not ortalamaları sorgulanırken, öğrencinin dikkat edeceği önemli bilgiler haber içeriğinde...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı MEBBİS alt uygulaması olan e-Okul giriş sayfasında gerek öğrenciler gerek velilerin sorgulamaları devam ediyor. Okulların kapanmasına 12 gün süre kala öğrenciler takdir teşekkür hesaplama, e okul not ortalama hesaplama işlemlerini yaparken, veliler devamsızlık sorgulama işlemlerini yakından takip ediyor.

MEB'in resmi sitesi olan Eğitim Bilişim Ağı (EBA) sisteminde, öğrenciler internet olmaksızın e-Okul sisteminde sınav sonuçları ve sözlü notlarını gördükten sonra, taktir ve teşekkür hesaplama yapabiliyor. Bu işlemler ‘internet’ olmadan da yapılabilmektedir. EBA'nın sisteminde yer alan ve internetsiz olarak Excel'de ders isimleri değiştirilerek, 1.yazılı, 2.yazılı ve 3.yazılı not bilgileri haricinde, 1.sözlü, 2.sözlü ve 3.sözlü notları yazılarak takdir teşekkür hesaplaması yapılabiliyor. Excel'de kullanımı aktif etmeden ders bilgileri değiştirilmiyor. Aktif edildikten sonra ders bilgileri değiştirilerek gerçek sonuçlar elde edilebiliyor.

Takdir teşekkür hesaplama sayfasına gitmek için tıklayınız

Devamsızlık durumu

Milli Eğitim Bakanlığı'nca (MEB) yapılan yeni düzenleme ile liselerde okuyan ve devamsızlık yapmayan öğrenciler için yeni bir ödül mekanizması hayata geçirilecek. Bu kapsamda, öğrencilerin teşekkür, takdir ve üstün başarı belgesi almaları için başarı ortalamalarının yanında özürsüz devamsızlık sürelerinin 5 günü geçmemesi gerekecek. Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda 30 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılacak ve durumları yazılı olarak velilerine bildirilecek.

Devamsızlık ve sınav sonuçları sorgulama sayfasına gitmek için tıklayınız