Efkan Ala ve Almanya İçişleri Bakanı Maiziere'den ortak açıklama

Video: Efkan Ala ve Almanya İçişleri Bakanı Maiziere'den ortak açıklama
Dün yaşanan Sultanahmet saldırısından sonra Türkiye'ye gelen Almanya İçişleri Bakanı Maiziere ile Efkan Ala ortak bir basın açıklaması yaptı. İki bakan da bu olay karşısında ne kadar üzgün olduklarını dile getirdi. İki ülke arasında teröre karşı işbirliğinin devam edeceğini söylediler. Yaralılar konusunda bilgi veren Ala, canlı bombanın bir hafta önce parmak izi verdiği bilgisini doğruladı, "Saldırgan bizim arananlar listemizde değildi, farklı ülkelerden gelen listelerde de adı yoktu" dedi.

Dün yaşanan Sultanahmet saldırısından sonra Türkiye'ye gelen Almanya İçişleri Bakanı Maiziere ile Efkan Ala ortak bir basın açıklaması yaptı. İki bakan da bu olay karşısında ne kadar üzgün olduklarını dile getirdi. İki ülke arasında teröre karşı işbirliğinin devam edeceğini söylediler. Yaralılar konusunda bilgi veren Ala, canlı bombanın bir hafta önce parmak izi verdiği bilgisini doğruladı, "Saldırgan bizim arananlar listemizde değildi, farklı ülkelerden gelen listelerde de adı yoktu" dedi.

Açıklamadan satırbaşları:

Efkan Ala:

Dün ülkemizde meydana gelen ve nefretle kınadığımız bu terör saldırısı sonucu gelişmeleri sizler de bizimle beraber takip ediyorsunuz. Dün akşam Almanya İçişleri Bakanı ile telefonla görüştük. Milletimizin Alman ulusuna olan taziyelerini ilettim. Kendisiyle bir değerlendirme yaptık. Dün hastaları, yaralı olan ve şuan hastanede olan Alman misafirlerimizi ziyaret ettim ve onun sonucunda değerlendirmelerimi mevkidaşımla paylaştım. 

Saldırıda 10 kişi hayatını kaybetmiştir. 1 de canlı bomba hayatını kaybetmiştir. Hastanede şuan itibariyle toplam 11 yaralı vardır. İlk etapta yaralı sayısı 17'ydi. 1'si hastanede vefat etti. Bu 11 kişiden 9'u Alman uyrukludur. 1'i Norveç 1'i Perulu'dur. 9 Alman uyruklu kişiden 2'sinin durumu ciddiyetini korumaktadır. Ama ameliyattan çıktılar. Durumlarını en üst düzeyde takip ediyoruz. Değerli basın mensupları küresel terör önümüzdeki yüzyılda bütün insanlığın en önemli sorun başlığıdır. Ülkeler arasında etkili bir işbirliğini zorunlu kılmaktadır. Ülkeler terörün kimliğine, amacına bakmadan mücadelede kesin bir işbirliği yapmalıdır. Türkiye bu konuda çok ciddi bir gayret içerisindedir. Bir yandan küresel terör örgütleriyle mücadele ederken bir yandan da PKK gibi terör örgütleriyle mücadelesini yürümektedir. Bu konuda da Almanya'nın yakın işbirliği için teşekkür ediyorum. Radikal terör örgütleri ve DAEŞ'le mücadele kapsamında bugüne kadar 3318 kişi gözaltına alınmıştır. Suriye'deki olaylardan itibaren. Bunlardan 847'si tutuklanmıştır. Bırakılanların çok önemli miktarı yabancı uyrukludur. Dolayısıyla burada kaynak ülkelere yani savaşçı diye adlandırılan teröristlerin gelip Suriye'ye geçmelerini engelleyecek biçimde hareket ettikleri, çıkış yaptıkları noktada durdurulması konusunda kaynak ülkelere açık çağrıda bulunuyorum. Çok ciddi tedbirler almalı ve işbirliğine açık olmalıdırlar.

Bugüne kadar 124 ülkeden 35 bin 970 kişiye Türkiye'ye giriş yasağı konmuştur. Bunlardan 87'si Almandır ve Almanya ile işbirliğimiz sonucu tespit edilmiştir. 92 ülkeden 2 bin 894 kişi sınırdışı edilmiştir. 94'ü Alman uyrukludur.

Olaydan sonra yapılan inceleme ve soruşturma sonucunda dün akşam bir kişi gözaltına alınmıştır. Ve inceleme çok yönlü olarak son derece ciddi bir biçimde devam etmektedir. 

Bu saldırı insanlığa yapılmıştır, ülkemize yapılmıştır. Ülkemizdeki misafirler bizim öz vatandaşımız gibidir. Amasız, ancaksız hep birlikte bütün dünya bu tür saldırılara karşı durmalıyız. Önümüzdeki hafta da Almanya'yı ziyaret edeceğiz. Bizim şu toplantımız bu karşı duruştaki birliğin en önemli göstergesidir. Türkiye'deki bütün turistler ve vatandaşlarımız aldığımız tedbirlerle rahatlıkla günlük hayatlarını devam ettirebilirler.

Maiziere:

 Dünkü mefhum saldırı konusunda çok derinden dehşete kapıldığımı derin üzüntülerle ifade etmek istiyorum. Bu saldırı insanlığa karşı yapılan bir saldırıdır, bugün buraya gelerek tüm Almanya ve Türk halkıyla bu saldırıyı kınadığımızı söylüyor ve birlikte yasını tuttuğumuzu ifade ediyoruz. Hayatını kaybedenlere ve ailelerine başşağlığı, yaralılara acil şifa diliyoruz. Türk yetkililere yürekten teşekkür ediyoruz. Daha sonra hastanede bulunan yaralıları ziyaret edeceğiz, olay yerini göreceğiz. Türk mevkidaşımın tüm bulguları bizimle paylaşacaklarını ifade ettiği için ayrıca teşekkür ediyorum. Şuana kadar bu saldırının Alman vatandaşlarına yönelik olduğunu kanıtlayacak hiçbir bulgu yoktur. Yine bu çerçevede şu aşamada Türkiye'ye yapılacak ziyaretlerin iptal edilmesi için hiçbir neden yoktur. 

Davranışlarımızı değiştirmeyeceğiz, terörün karşısında geri adım atmayacağız. Teröre karşı mücadeleye devam ettiğimiz gibi, siyasi olarak da çözüm bulma konusunda mücadelemizi sürdüreceğiz. 

Teröle mücadele karşısında Türkiye'nin yanında bulunduğumuzu söylemek istiyorum. 

Soru cevaplar:

Efkan Ala: Cenazeler konusunda bugün yakınları da geliyor. Cenazelerimizle ilgili prosedür tamamlanıyor. Biz üzerimize düşen vazifeyi yapacağız. Onlar bizim cenazelerimiz, Almanya ile birlikte acıyı derinden paylaşıyoruz. Cenazelere ilişkin taziyelerimizi sunduk. Biz üzerimize düşeni yapacağız. Biz izin verirlerse, hiç bırakmadan Almanya'ya her türlü imkanı kullanarak gereğini yapacağız.

 Dün Başbakan Yardımcımız, ben birlikte geldik. Hep birlikte ne gerekiyorsa onu yapıyoruz. Şimdi de Başbakanımız geliyor. Başbakan Yardımcımız, Sağlık Bakanımız yaralıları ziyaret edeceğiz, ne gerekiyorsa yapacağız.

Bir hafta önce parmak izi ve kayıt olduğu sorunuz doğrudur. Ancak hedef kitle aranan şahıslar arasında bulunmamaktadır. Diğer ülkelerin bize gönderdiği hedef şahıslar arasında da şuana kadar ki tespitlerde bulunmamaktadır. 

 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS