Ege'de 41 göçmen ölümle burun buruna geldi

Ege'de 41 göçmen ölümle burun buruna geldi

İzmir'in Foça ilçesinde, Yunanistan'ın Midilli Adası'na geçmeye çalışırken, bindiklere lastik botun patlamasıyla ölümle burun buruna gelen ve biri suya düşen 41 göçmen, sahil güvenlik ekiplerinin havadan ve denizden müdahalesi ile son anda kurtarıldı.

Dün saat 23.50'de, Foça'nın Aslan Burnu kuzeyinde lastik bot içerisinde bulunan bir grup göçmenin yardım talebinde bulunduğu ihbarı alındı.


Görevlendirilen 2 Sahil Güvenlik botu ve 1 Sahil Güvenlik helikopteri tarafından başlatılan arama kurtarma çalışmasında, yasa dışı yollardan Yunanistan'ın Midilli Adası'na gitmeye çalışan göçmenlerin botunun mevkii tespit edildi.


Botun patlayarak bir bölümünün su aldığının görülmesi ve gecikilmesi halinde can kaybının olabileceği dikkate alınarak, Sahil Güvenlik helikopterinden denize kurtarma platformu atıldı.


Bir arama kurtarma operatörü de denize indirildi. Göçmenlerin bindiği bottan denize düşen bir kişi, arama kurtarma operatörü tarafından can salı üzerine alınarak, sağ olarak kurtarıldı. Ardından, lastik botta bulunan diğer göçmenler, bölgeye ulaşan Sahil Güvenlik botuna alınarak kurtarıldı.


Göçmenlerin kurtarılmasından kısa bir süre sonra, kullandıkları lastik bot battı. Kurtarılan göçmenlerin kayıp kimsenin bulunmadığını bildirmesi üzerine arama kurtarma faaliyetine son verildi. 


Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın zamanında yetişmesiyle göçmenler ölümden kılpayı kurtulup, hayatta kaldı.


2016 yılı Ocak ayında aynı bölgede 13 göçmen yaşamını yitirmiş, 12'si kaybolmuştu. Denizden sağ olarak kurtarılan 13'ü Afganistan, 8'i Suriye, 6'sı Sierra Leone, 6'sı Angola, 3'ü Eritre, 2'si Mali, 1'i Irak, 1'i Somali,1'i Komorlar uyruklu toplam 41 göçmen Foça'ya getirildi. Göçmenlerle ilgili işlemlere başlandı.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS