Ege'de 46 göçmeni taşıyan lastik bot battı

Ege'de 46 göçmeni taşıyan lastik bot battı

Çanakkale'nin Ayvacık İlçesi'nden yasa dışı yollardan Yunanistan'ın Midilli Adası'na geçmeye çalışan 46 kaçak göçmeni taşıyan lastik bota, Babakale açıklarında kuru yük gemisi çarptı. Olayda, denize düşen kaçaklardan 1'i bebek, 5'i çocuk 13 kişi yaşamını yitirdi. Kaçaklardan 8'ini Türk Sahil Güvenlik ekibi, 20'sini de Yunan Sahil Güvenlik ekibi kurtarırken, 5 kişiyi arama kurtarma çalışmaları sürüyor.

Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın  Alo 158 hattına bugün saat 08.55'te, Türk bandıralı bir geminin, Yunanistan'a geçmek isteyen kaçakların botuna çarptığı ve deniz üzerinde cesetler bulunduğu ihbarı yapıldı.


Bölgeye Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından 1 helikopter, 5 ani müdahale botu ve 1 arama kurtarma gemisi sevk edildi. Yapılan arama kurtarma çalışmalarında 1'i ağır yaralı olmak üzere 8 kaçak kurtarıldı.


Denize düşen kaçaklardan 1'i bebek, 5'i çocuk olmak üzere 13 kişinin ise cesetleri çıkarıldı. Ölen çocuklardan 3'ünün kız, 3'ünün de erkek olduğu belirtildi. Kurtarılan kaçak göçmenler ile denizden toplanan cesetler, Babakale Limanı'ndan karaya çıkarıldı. Kurtarılan kaçaklar Ayvacık Devlet Hastanesi'ne kaldırılırken, cesetler morga konuldu.


KAÇAKLARDAN 28'İ KURTARILDI


Yük gemisinin çarptığı botta, çoğu Suriyeli 46 kaçağın bulunduğu bilgisine ulaşıldı. Sahil Güvenlik ekiplerinin deniz üzerinden ve havadan arama kurtarma çalışmaları devam ederken, kayıp kaçaklardan 20'sinin de Yunan Sahil Güvenlik ekipleri tarafından kurtarıldığı ve Midilli Adası'na götürüldüğü bilgisi geldi.
13 kişinin öldüğü, 28 kişinin kurtarıldığı umut yolculuğu faciasında, kayıp olan 5 kişiyi arama çalışmaları havadan ve denizden devam ediyor.


Atasoy Grup'tan açıklama


Ege Denizi'nde yasa dışı yollardan Yunanistan'ın Midilli Adası'na gitmeye çalışan yabancı uyruklu kişilerin bulunduğu bota çarpıp batmasına neden olduğu öne sürülen geminin bağlı olduğu Atasoy Grup, olaydan dolayı üzüntülerini dile getirip, "Gemiye bir ekip göndererek olayın tüm gerçekliğiyle ortaya çıkarılmasıyla görevlendirmiştir" ifadesini kullandı.


Firmadan yapılan yazılı açıklamada, Atasoy Grup'a bağlı kuru yük gemisi MV Sultan Atasoy'un bugün İzmir-Marmara seferi sırasında Babakale kıyıları yakınından geçerken, gemi bölgeye gelmeden önce denizde oldukları fark edilen sığınmacıların kurtarılması operasyonuna dahil olduğu bildirildi.


Mürettebatın hızla sığınmacıları sudan kurtarma çabasına katılıp, sahil güvenliğe ivedilikle haber verildiğinin anlatıldığı açıklamada, şunlar kaydedildi: "Sayısı belli olmayan miktarda sığınmacı kurtarılmış ve sahil güvenlik bazı yaralıları hastaneye nakletmiştir. Sayısı bilinmeyen miktarda sığınmacı da sudan alınmıştır. Atasoy Grup bu trajik olayla ve kaybolan yaşamlarla ilgili üzüntüsünü açıklarken, gemiye bir ekip göndererek olayın tüm gerçekliğiyle ortaya çıkarılmasıyla görevlendirmiştir. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti ilgili mercileri de konuyla ilgili soruşturma başlatmıştır. MV Sultan Atasoy 4 bin 807 grostonluk 2010 yapımı bir kuru yük gemisidir. Atasoy Grup, küçük çaplı kuru yük gemilerin bulunduğu filosu olan İstanbul merkezli bir firmadır."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS