Ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? 2018 Ehliyet sinav (esinav) sorgulama

Ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? 2018 Ehliyet sinav (esinav) sorgulama

22 Ekim'de Ehliyet sınavı gerçekleştikten sonra ehliyet sınav sonuçları 1 Kasım'da açıklanacaktı. MEB'ten ehliyet sınavı üzerine açıklama geldi mi?

Motorlu Taşıtlar Kursiyer sınavı 22 Ekim 2018 tarihinde yapıldı. Sınavda toplam 50 soru (İlk Yardım'dan 12 soru, Trafik ve Çevre'den 23 soru, Araç Tekniği'nden 9 soru, Trafik Adabı'ndan 6 soru) soruldu. Sınavda yanlış cevaplar dikkate alınmazken, kursiyer en düşük 35 soru (70 puan) alması gerekiyor. 1 Kasım'da açıklanması gereken sınav sonuçları şu ana dek açıklanmadı. MEB'den resmi açıklama gelmedi.

Sınav sonuçları sorgulama sayfasına gitmek için tıklayınız

Ehliyet almak için en az kaç yaşında olunmalı?

Sürücü kurslarına kayıt yaptırabilmek için A1, A2, F ve H sınıfı sürücü kursları için 17 (on yedi) yaşını bitirmiş olmak, B ve G sınıfları için 18 (on sekiz) yaşını bitirmiş olmak, C, D ve E sınıfları için 22 (yirmi iki) yaşını bitirmiş olmak. (Üniversitelerin sürücü eğitimi veren yüksek okul ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin askerî ihtisas görevleri için subay ve astsubay sınıf okullarında ve uzman jandarma okullarında açılan sürücü eğitimi kurslarından mezun olanlarda bu şart aranmaz.) Hemen yaşınızın ehliyet almaya uygun olup olmadığını hesaplamak istiyorsanız Yaş Hesaplama aracımızı kullanabilirsiniz.

Ehliyet sınavı nasıl değerlendirilir?

e-Sınav yazılımı kursiyerlere sorulan soruları, sorulara verdiği cevapları, doğru ve yanlış cevap sayılarını veri tabanı sisteminde saklar. Kursiyerlerin sorulara verdikleri doğru cevap sayıları tespit edilir, yanlış cevaplar dikkate alınmaz. Tespit edilen doğru cevap sayıları dikkate alınarak 100 puan üzerinden hesaplama yapılır. Teorik derslerin tamamı için bir sınav yapılarak tek notla 100 tam puan üzerinden değerlendirilir. Sınavda 70 ve üzeri puan alan kursiyerler başarılı sayılır. e-Sınavda her soru puan olarak eşit ağırlığa sahiptir. Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun komisyon kararı ile belirlenmesi sonucunda soru/sorular iptal edilmez, doğru şık/şıklar dikkate alınmak suretiyle bu soru/sorular değerlendirmeye dâhil edilir. Değerlendirme sırasında Merkez Sınav Kurulu kararı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden hesaplanması suretiyle puanlama yapılır.

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS