El Bab'ta TSK ve Rejim arasına yeşil hat

El Bab'ta TSK ve Rejim arasına yeşil hat

Fırat Kalkanı operasyonu devam ederken El Bab'ın tamamının DEAŞ'tan temizlenmesinin 3 ayı bulabileceği belirtiliyor. TSK/ÖSO ile rejim arasında bir çatışma çıkmaması için El Bab’ın güneyinden geçen Menbiç’ten Halep’e inen M4 karayolunun Kıbrıs’taki “Yeşil hat”a benzer şekilde fiili bir hat haline dönüştüğü belirtildi

 


Suriye'nin El Bab kentinin DEAŞ’tan temizlenmesi için süren Fırat Kalkanı operasyonuyla kentin yüzde 40’ının kontrol altına alındığı haberleri geliyor. Ancak El Bab’ın tamamen kontrol altına alınıp normal hayata dönülmesinin üç ay sürebileceği belirtiliyor. Hürriyet’in güvenlik kaynaklarından aldığı bilgiye göre, Rakka’daki DEAŞ yönetimi, El Bab’da bulunan 100 kadar üst düzey örgüt yöneticisinin ölene kadar emirlerindeki teröristlerle TSK ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçlerine karşı savaşılmasını istedi.

Düzene girmesi uzun süre alacak

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ABD ve Almanya’ya ilettiği kuzey Suriye planınınn hayata geçirilmesi için önce El Bab’da tamamen hakimiyetin sağlanılmasının şart olduğu bildirildi. Özellikle El Bab’da planları ele geçirilen tünellerin boşaltılıp, imha edilmesinin uzun süre alacağı belirtildi. Askeri kaynaklar El Bab’ın hastane bölgesindeki büyük tünelin 15 askerin şehit edilmesinde canlı bombaların geçişi için kullanıldığının tespit edildiğini söyledi. Fırat Nehri’nin suyunu tarım arazilerine taşımak için yaklaşık 15 yıl önce oluşturulan tünellerin bir kısmının imha edilmesiyle hareket kabiliyeti azalan DEAŞ’ın, büyük zarar gördüğü kaydedildi. TSK, El Bab operasyonunda dün sabah 07.00’ye kadar 30 DEAŞ’lı teröristin öldürüldüğünü duyurdu.

Yüzde 40'ı kontrol altında

El Bab’ın yaklaşık yüzde 40’ında kontrolün sağlandığı, tam kontrolün sağlanması için en az 3 aylık bir süreye ihtiyaç olduğu ifade edildi. Ancak El Bab’ta tam hakimiyet sağlandıktan sonra buraya güvenilir nüfus yerleştirilip,2 bin 500 civarında ÖSO güçleri daimi bırakıldıktan sonra Menbiç ve Rakka planlarının devreye sokulabileceği belirtildi. El Bab’da ÖSO güçleri kalmadığı takdirde, buranın yeniden DEAŞ’ın eline geçme ihtimalinin göz ardı edilmemesi gerektiği vurgulandı.

Fiili bir güvenli hat yapıldı

TSK ve ÖSO, El Bab’ı kuzey, batı ve doğudan kuşattı. TSK/ÖSO ile rejim arasında bir çatışma çıkmaması için El Bab’ın güneyinden geçen Menbiç’ten Halep’e inen M4 karayolunun Kıbrıs’taki “Yeşil hat”a benzer şekilde fiili bir hat haline dönüştüğü belirtildi. Bu hat bazı yerlerde 500 metre bazı yerlerde 1 kilometre derinliğinde. Bu hat boyunca çatışma çıkmaması için rejim güçleri ile ÖSO arasında kimi zaman görüşmeler de yapıldığı öğrenildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS