Elazığ'daki sulama işçilerinin açlık grevi sona erdi

Elazığ'daki sulama işçilerinin açlık grevi sona erdi

Elazığ'da, Devlet Su İşleri (DSİ) 9. Bölge Müdürlüğünde işe başlatılmadıkları için mağdur edildikleri iddiasıyla 2. kez açlık grevine giden işçiler, eylemlerini sonlandırdı.

Eğitim Bir-Sen 1 Nolu Şube Başkanlığı'nda basın toplantısı düzenleyen Elazığ Sivil Toplum Kuruluşları (STK) Platformu dönem sözcüsü İbrahim Bahşi, işe başlatılmadıkları için mağdur edildikleri iddiasıyla, 8 Mayıs'ta ikinci kez açlık grevine giden işçilerin eylemlerine son verdiklerini açıkladı.


Bahşi, STK Platformu olarak 2010 yılında Tasfiye Kurulu tarafından Eyüpbağları Sulama Birliğinin feshedilmesinin ardından, 26 işçinin yaşadığı problemin çözümü noktasında devreye girerek, Elazığ Valisi Zorluoğlu, Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, AK Parti Elazığ Milletvekili Şuay Alpay ve diğer yetkililerle görüştüklerini kaydetti.


Elazığ'daki sulama işçileri açlık grevinde


Yapılan görüşmeler neticesinde işçilerin eylemlerini sonlandırma kararı aldıklarını anlatan Bahşi, "Sayın valimiz, belediye başkanımız, vekillerimiz ve bu ilde inisiyatif alan herkes, bu sorunun bugün de yarın da
çözülmesi için gerekli adımları hep birlikte atacaklarına söz verdiler. Bizde STK kuruluşları olarak bunu takip edeceğiz, birlikte hareket edeceğiz ve kardeşlerimizle birlikte yol haritamızı belirleyip bu işi en kısa zamanda çözeceğiz" diye konuştu.


CHP'li Haluk Koç, oy oranlarını açıkladı


"Çözüme kavuşturulacağından adımız gibi eminiz"


İşçiler adına konuşma yapan Süleyman Tanış ise sorunlarının çözümü noktasında Vali Zorluoğlu öncülüğünde bir toplantı gerçekleştirdiklerini belirterek, "Bugün yapılan toplantıda bize güven verici bir sonuç çıktı ve biz onlara güveniyoruz, inanıyoruz. Tüm kamuoyu bilsin ki biz bu eylemi bıraktık. Bu işin çözüme kavuşturulacağından adımız gibi eminiz" ifadelerini kullandı.


Aydınlardan hükümete 'Acil Çağrı'


Eyüpbağları Sulama Birliğinin 2010'da Tasfiye Kurulu tarafından feshedilmesinin ardından, kadrolarının DSİ'ye devredildiğini ancak müdürlüğün, hem Tasfiye Kurulu hem de valiliğin kararını uygulamayarak, kendilerini 5 yıldır işe başlatmadığını iddia eden 26 işçi, 24 Mart'ta açlık grevine başlamıştı.


AK Parti İl Başkanı Nusret Çoban ve partililerle yapılan görüşme sonucunda işçiler, 29 Mart'ta açlık grevine son vermişti. İşçiler, problemlerinin çözümü noktasında herhangi bir adım atılmadığı gerekçesi ile 40 gün sonra tekrar açlık grevine gitmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS