Emekli Temmuz zammı ne kadar olacak? 2019 tahmini emekli zammı

Emekli Temmuz zammı ne kadar olacak? 2019 tahmini emekli zammı

Emekli Temmuz zammı, Haziran ayının son günlerinde SGK ve memur emeklilerinin gündeminde ilk sıralarda yer alıyor. Zam oranı enflasyon oranına göre belirlendiği için gözler 2019 yılı ilk aylık enflasyon oranında. Peki 2019 emekli Temmuz zammı ne kadar olacak? İşte, 2019 yılı ikinci emekli zammı ile ilgili yapılan son hesaplamalar ve tahmini rakamlar...

Emekli Temmuz zammı ile ilgili tüm detaylar Haziran ayının son günleriyle birlikte cevabı en çok araştırılanlar arsında yer alıyor. Bilindiği üzere emeklilere 6 ayda bir defa enflasyon oranları göz önünde bulundurularak zam yapılıyor. Ocak ayında yapılan bu yılın ilk zammının ardından gözler ikinci 6 ay için yapılacak zamda. Peki, Emekli Temmuz zammı ne kadar ve ne zaman yapılacak? İşte merak edilen soruların cevabı...

GÖZLER HAZİRAN RAKAMLARINDA

TÜİK, 2019’un Ocak-Mayıs dönemi, yani 5 aylık enflasyonu açıkladı. Buna göre ilk 5 ayda enflasyon yüzde 4.99 oldu. Beklenti ise yılın ilk yarısına ait enflasyonun yüzde 5 ila yüzde 5.5 olması yönünde… Ancak henüz Haziran Ayı enflasyon rakamı açıklanmadı. Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından emekli temmuz zammı da şekillenmiş olacak. Haziran ayı enflasyon oranları ise Temmuz ayında açıklanacak. 

EMEKLİ TEMMUZ ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Emeklilere 6 aylık enflasyon oranı baz alınarak zam yapılıyor. Ocak ayında 2018 yılının ikinci 6 aylık diliminin enflasyon oranı doğrultusunda zam yapılmıştı. 2019 yılının ilk 6 aylık diliminin enflasyon oranı ise Temmuz Ayı’nın 3’ünde açıklanacak. Buna göre de rakamlar doğrultusunda emeklilere zam yapılacak. Peki ilk 5 aylık enflasyon oranı ne kadar? TÜFE'de 2019 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre %0,95, bir önceki yılın Aralık ayına göre %4,99, bir önceki yılın aynı ayına göre %18,71 ve on iki aylık ortalamalara göre %19,91 artış gerçekleşti.

Temmuz ayında da enflasyon oranın 6 aylık bazda yüzde 4,99 oranlarında olması halinde emeklilere de bu oranda zam yapılması bekleniyor. Enflasyonun 4,99 olması halinde en düşük SGK emeklisi aylığının 1999 TL, en düşük Bağ-Kur emekli aylığının ise 1688 TL’ye yükselmesi bekleniyor. Ancak tekrar belirtelim ki bu rakamlar yüzde 4,99 zam yapılması halinde geçerli olacaktır. Kesin rakamlara ise 3 Temmuz’da 6 aylık enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla ulaşılacaktır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS