Emekli Temmuz zammı ne kadar olacak? Emekli zammı için son gün | VİDEO

Video: Emekli Temmuz zammı ne kadar olacak? Emekli zammı için son gün | VİDEO

Emekli Temmuz zammı öncesi geri sayım sürüyor. Her altı ayda bir defa olduğu gibi 2020 yılının ilk altı ayının enflasyon oranına göre emeklilere zam yapılacak. Peki, 2020 emekli zammı ne kadar olacak? İşte, SGK ve Bağ-Kur emeklileri ile ilgili yarın açıklanacak zam kararı öncesi uzmanlar tarafından yapılan son yorumlar…

Emekli Temmuz zammı ne kadar? 6 ayda bir defa emeklilere bilindiği üzere enflasyon oranına göre zam yapılıyor. 2020 yılı ikinci yarısının enflasyon oranı yarın yani 3 Temmuz’da belli olacak. Böylelikle emekli Temmuz zammı da belli olacak.  

Hürriyet Gazetesi yazarı Noyan Doğan, emekli Temmuz zammı ile ilgili tahminlerini köşesinde okuyucularıyla paylaştı. İşte, emekli Temmuz zam oranıyla ilgili Noyan Doğan’ın yorumu…

“4.57 ZAM KESİN GÖZÜKÜYOR”

TÜİK, 2020 ocak-mayıs enflasyonunu açıkladı. 5 aylık enflasyon yüzde 4.57 olarak gerçekleşti. Buna göre de SSK ve Bağ-Kur emeklileri için yüzde 4.57 zam kesin gözüküyor. Enflasyon bu oranın üstüne çıkarsa emekliler daha fazla zam alabilecek. Kesin zam oranı ise 3 Temmuz’da açıklanacak, geçmiş 6 aya ait enflasyon oranına göre netleşecek.

EN DÜŞÜK MAAŞ BİN 500 LİRA

Zamla birlikte senenin ikinci yarısında en düşük SSK emeklisinin aylığı 2.214 liraya, en düşük Bağ-Kur emeklisinin aylığı 1.985 liraya çıkacak. En düşük tarım emeklisinin aylığı ise 1.490 lira olacak, ancak nisan ayında çıkan yeni yasa ile en düşük emekli aylığı 1.500 liranın altında olmayacak. Bu nedenle de 1.500 liranın altında emekli aylığı alan SSK, Bağ-Kur ve tarım emeklileri temmuz ayından itibaren 1.500 lira olarak emekli maaşlarını alacaklar. Temmuz zammından ise yararlanamayacaklar. Bu yılın başında ise SSK ve Bağ-Kur emeklileri maaşlarını yüzde 6.50 zamlı almıştı. Temmuz zamlı maaşlarla birlikte ek ödemeler de artacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS