Engin Alan da Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu

Engin Alan da Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu

"Balyoz Planı" davası kapsamında aldığı 18 yıl hapis cezası onanan MHP Milletvekili Engin Alan, "tutuklu yargılanmasının yasama görevini yerine getirmesini engellediği" gerekçesiyle "adil yargılanma hakkının ihlalinin tespiti" için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

Alan'ın avukatı Yakup Akyüz tarafından Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'na sunulmak üzere İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı'na sunulan dilekçede, dava süreci anlatıldı.

Yerel mahkemenin kararı onandıktan sonra Anayasa Mahkemesi'ne "adil yargılanma hakkının ihlal edildiğinin tespiti" için bireysel başvuru yapıldığı anımsatılan dilekçede, başvuru hakkında henüz karar verilmediği belirtildi.

Dilekçede, Ergenekon davasında hapisle cezalandırılan CHP Milletvekili Mustafa Balbay hakkında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği karara atıfta bulunularak, şöyle denildi:

"Yüksek Mahkemeniz, Balbay'ın milletvekili olduğu halde uzun süreli tutuklu yargılanmasının ve milletvekili olarak görevlerini yapmasının engellendiği gerekçesi ile adil yargılanma hakkının ihlal edildiğinin tespitine karar vermiştir. Yüce Mahkemenizin Mustafa Balbay hakkında vermiş olduğu kararının uzun tutukluluk süresi ve bu nedenle milletvekili olarak görevini yapmasının engellenmesinin adil yargılanma hakkının ihlali olduğuna dair gerekçesi halen İstanbul Milletvekili olan müvekkilim Engin Alan için de aynen geçerlidir. Müvekkilim Engin Alan hakkında verilmiş olan mahkumiyet kararının kesinleşmiş olması müvekkilimin adil yargılanma hakkının ihlal edildiği gerçeğini ortadan kaldırmaz. Bu nedenle Yüce Mahkemenizce müvekkilimin adil yargılanma hakkının ihlal edildiğinin tespitini talep etmekteyiz."

"Daha fazla mağdur olmamak için"

Dilekçenin sonunda, Engin Alan'ın daha fazla mağdur olmaması için dosyanın öncelikle incelenmesi istenerek, şu taleplerde bulunuldu: "Halen İstanbul Milletvekili olan müvekkilim Engin Alan İstanbul 10.
Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki yargılanma süreci ve kararın Yargıtay'da incelenmesi sürecinde adil yargılanma hakkının ihlal edildiğinin tespitine, milletvekili olan müvekkilim Engin Alan'ın tutuklu yargılanmasının yasama görevini yerine getirmesini de engellediğinden adil yargılanma hakkının ihlal olduğunun tespitine, Yüksek Mahkemece verilecek olan kararın, gereğinin yapılması için yerel mahkeme olan İstanbul 10. Ağır Ceza mahkemesine gönderilmesine karar verilmesini arz ve talep ederim."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS