Enver Paşa'nın torunu Osman Mayatepek hayatını kaybetti

Enver Paşa'nın torunu Osman Mayatepek hayatını kaybetti

Bir süredir çoklu organ yetmezliği nedeniyle tedavi gören Enver Paşa'nın torunu Osman Mayatepek yaşamını yitirdi.

Enver Paşa'nın torunu Osman Mayatepek hayatını kaybetti. Çoklu organ yetmezliği nedeniyle 10 gündür Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi gören 66 yaşındaki Mayatepek dün akşam saatlerinde hayata gözlerini yumdu.


Zafer Toprak bir sınıfın doğuşunu anlattı: Türkiye'de İşçi Sınıfı


1950 yılında İsviçre'nin Cenevre kentinde doğan Mayatepek, Enver Paşa'nın kızının oğluydu. Anneannesi ise Osmanlı Hanedanı'ndan Naciye Sultan'dı. Osman Mayatepek'in babası da Türkiye'nin 1930'larda Meksika Büyükelçisi olan Tahsin Mayatepek'in oğlu Hüveyda Mayatepek'ti. Georgetown Üniversitesi'nde uluslar arası ilişkiler okuyan Osman Mayatepek, dedesi ve babası gibi diplomatlık yapmış ve hayatının önemli bir kısmını yurt dışında geçirmişti.


Tan Gazetesi 1935-1945 Sergisi Tan Evi'nde açılıyor


1983'ten beri Ankara'da ve Antalya'nın Alanya ilçesinde yaşayan Mayatepek, 1998'den beri fahri başkonsolos sıfatıyla Peru'nun diplomatik misyonunu yürütüyordu. Mayatepek ayrıca Brezilya'nın Alanya Fahri Konsolosu'ydu.


Arşiv sır perdesini kaldıracak mı: Teşkilat-ı Mahsusa Tarihi


Osman Mayatepek'in dedesi Enver Paşa'yı anlattığı "Dedem Enver Paşa" adlı bir de kitabı vardı. Mayatepek, DHA muhabiri Aynur Tattersall ile yaptığı mülakatta, dedesinin hakkında bilinen birçok şeyin yanlış olduğunu söylemiş ve kitabını bu yanlışları gidermek amacıyla yazdığını dile getirmişti. Mayatepek, söyleşi de dedesinin "cesaretli bir insan" olduğunu anlatmış ve İsmet İnönü ile bir anısını aktarmıştı: "İsmet İnönü beni 17 yaşımdayken yanına çağırmıştı ve bana; 'Mustafa Kemal, ben ve deden, üçümüzün arasında en cesur, gözü pek olan dedendi. 3'ümüz kurmay subaydık, biz karargahta görev istedik. Deden ise Bulgar dağlarında eşkıya peşinde koştu. 54 kere ölümle yüz yüze geldi' dedi. Dedemle hep gurur duydum' demişti."


Raymond Kevorkian'ın kapsamlı araştırması: 'Ermeni Soykırımı'


Dedesi Enver Paşa'yı "asker olmasaydı iyi bir ressam olabilirdi" diyen Mayatepek, İttihad Terakki'nin lider kadrosundaki üç sacayağından biri olan dedesinin, "tek aşkı Naciye Sultan'ın" portresini de çizdiğini ifade etmişti.


Aynı mülakatta 15 Temmuz'daki darbe girişimine ilişkin yorumlarda da bulunan Mayatepek, darbeyi kınayarak, "Darbeyi birebir yaşadım. Evim Çankaya'nın göbeğinde, uçakların bu kadar alçaktan geçtiğini görünce darbe olduğunu hemen anladım. Çok üzücü bir geceydi" demişti.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS