Erdoğan ABD'nin ilk çift minareli camisini açacak

Erdoğan ABD'nin ilk çift minareli camisini açacak

Türkiye 2014'ün sonlarını Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Oraya bir cami yakışır" sözleriyle başlayan Küba'ya cami tartışmalarıyla geçirmişti. Erdoğan'ın ziyaretinde Raul Castro ile bu konuyu görüşmesine rağmen Küba'da bir cami açılmadı. Ancak Diyanet İşleri Başkanlığı şimdi ABD'de bir cami açacak. "ABD'deki iki minareli tek cami" olacağı duyurulan Türk-İslam merkezinin bünyesindeki cami de merkezle birlikte Mart sonunda Erdoğan tarafından açılacak.

Amerika Diyanet Merkezi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mart ayı sonunda gerçekleştireceği ABD ziyaretinde açılacak. Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfının işbirliğiyle Maryland eyaletinde başkent Washington yakınlarında yapılan Amerika Diyanet Merkezi, bu ülkedeki Müslümanları aynı çatı altında buluşturacak ilk Türk İslam Merkezi olacak. Kompleks bünyesinde ABD'denin ilk iki minareli camisini de barındırıyor.


Küba'ya cami projesinin detaylarını konuştular


AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, söz konusu merkez, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 29-31 Mart'ta gerçekleştireceği ABD ziyareti sırasında açılacak.


Küba'daki caminin yeri belli oldu


Amerika Diyanet Merkezi'nde "İslam dininin temel kaynaklarına dayalı doğru ve güncel bilgiyle toplumun din konusunda aydınlatılması, inanç, ibadet ve ahlak esaslarıyla ilgili topluma rehberlik edilmesi, adalet, barış, müsamaha ve karşılıklı anlayış temelinde ilişkiler geliştirilmesi amacıyla çalışmalar yürütülmesi" hedefleniyor.


ABD'deki çift minareli ilk cami


Cami merkezli bir kompleks olan Amerika Diyanet Merkezi'nde kültür merkezi, cemiyet binası, konuk evi ve geleneksek Türk evleri bulunuyor. Yapının en merkezi binası olan cami, 16. yüzyıl dönemi Osmanlı mimarisine uygun inşa edildi. ABD'deki iki minareli tek cami olacak ibadethanede avlu da dahil aynı anda üç bin kişi ibadet edebilecek. Bin 879 metrekare alan üzerine oturan caminin altında 300 metrekare genişliğinde İslam Eserleri Müzesi yer alıyor.


Külliye içinde Selçuklu mimarisine uygun inşa edilen kültür merkezinde ise kütüphane, konferans ve sergi salonu, toplantı salonu ve resepsiyon alanı bulunuyor. Kültür merkezi içindeki İslam Araştırmaları Merkezi'nde ise Türkiye'den ABD'ye lisans ve lisansüstü eğitim için gidecek öğrencilere danışmanlık hizmeti sunulacak.


Öte yandan 2014 yılının sonlarında Türkiye gündeminde tartışılan konulardan biri de Küba'ya yapılmak istenen camiydi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bir konuşmasında "Oraya bir cami yakışır" sözleriyle başlayan Küba'ya cami tartışması, bu ülkeye 2015 Şubat'ındaki tartışması sırasında da gündeme gelmişti. Konuyu Küba Devlet Başkanı Raul Castro ile görüştüğünü açıklayan Erdoğan, "Ortaköy Camii ile ilgili projeyi detaylarıyla takdim ettim, olumsuz bir yaklaşımları yok" demişti. Ancak o sırada gündemde oldukça yer işgal eden bu tartışmalar son buldu ve Küba'da cami inşaatıyla ilgili bir gelişme de yaşanmadı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS