Erdoğan, Akıncı ile görüştü

Erdoğan, Akıncı ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mustafa Akıncı ile yaptığı görüşmenin ardından bastın toplantısında konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, "Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafı, adada adil kalıcı ve kapsamlı bir çözümden yanadır. Biz bu yolda mümkün olan her türlü çabayı sarfettik, sarfediyoruz. Bu çabaların hedefi Birleşmiş Milletler parametreleri çerçevesinde adadaki iki eşit taraf arasında yeni ve yaşayabilir iki kesimli ve iki toplumlu bir ortaklığın bu yıl içerisinde tesis edilmesidir" dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'ye çalışma ziyaretinde bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı yaptığı görüşme sonrası Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ortak basın toplantısı düzenledi.


15 Temmuz darbe girişimi karşısında Kıbrıslı Türklerin, Türkiye'nin yanında olduğunu vurgulayan Erdoğan, "15 Temmuz hain darbe teşebbüsü karşısında ülkemizde dayanışma sergileyen, bizlere desteklerini anında ortaya koyan tüm Kıbrıs Türk halkına teşekkürlerimi iletiyorum. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki kardeşlerimiz ayrıca 5 Ağustos günü Lefkoşa'da düzenledikleri Demokrasi Mitingi ile ülkemizin yanında olduklarını göstermişlerdir. Şüphesiz ki Türkiye'nin yanında duran dostlarımızı hiçbir zaman unutmadık unutmayacağız" dedi.


'FETÖ KKTC'nin terör örgütü listesinde'


FETÖ ile ilgili tüm dünyada büyük bir mücadele yürütüldüğünü belirten Erdoğan, Fetullahçı Terör Örgütü'nün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet'inde Terör örgütleri listesine eklendiğini söyledi. Erdoğan" Ülkemiz, bu kanlı girişimin faili olan FETÖ terör örgütüyle tüm dünya sathında büyük bir mücadele yürütüyor. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yönetiminin FETÖ ile mücadelemizde bizlerin yanında olduğunu biliyoruz. 21 Temmuz tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla Fetullahçı Terör örgütü, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki terör örgütleri listesine eklenmiştir. Bundan sonra FETO ve uzantıları, kendilerine Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde de hayat alanı bulamayacaktır. Biz bu tavrın diğer dost ve kardeş ülkeler tarafından da örnek alınmasını temenni ediyoruz" diye konuştu.


'Türkiye ve Kıbrıs Türk Tarafı adada kalıcı ve kapsamlı bir çözümden yana'


KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Külliye'de yapılan görüşme hakkında da bilgi veren Erdoğan, Kıbrıs meselesinin Kıbrıs Türk tarafının siyasi eşitliği, meşru haklarını ve güvenliğini teminat altına alınacak şekilde çözüme kavuşturulmasının gerektiğine vurgu yaptı.Erdoğan konuşmasında şunları söyledi:


"Sayın Cumhurbaşkanı Akıncı ile bugün gerek dar kapsamlı, gerekse heyetler arası yaptığımız görüşmede, Kıbrıs meselesinin çözümü için sürdürülen müzakere sürecinde gelinen aşamayı ele aldık ve ayrıntılı değerlendirmeler yaptık. Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafı adada adil kalıcı ve kapsamlı bir çözümden yanadır.


Biz bu yolda mümkün olan her türlü çabayı sarfettik, sarfediyoruz. Bu çabaların hedefi Birleşmiş Milletler parametreleri çerçevesinde adadaki iki eşit taraf arasında yeni ve yaşayabilir iki kesimli ve iki toplumlu bir ortaklığın bu yıl içerisinde tesis edilmesidir. Kıbrıs meselesinin Kıbrıs Türk tarafının siyasi eşitliğini, meşru haklarını ve güvenliğini teminat altına alacak şekilde çözüme kavuşturulması şarttır.


Bu meselenin halli bölgemizde de güvenlik, istikrar, işbirliği ve refaha katkıda bulunacaktır. Olası çözümün ardından Kıbrıs adasının gerçek potansiyeli ortaya çıkacak bölgesel ölçekte şimdiye kadar değerlendirilememiş pekçok işbirliği projesi hayata geçirilecektir. Çözüme giden yolda gerekli siyasi anlayış ve esnekliğin gösterilmesi şüphesiz çok önemlidir. Bunun yanında tarafların birbirlerini gelecekteki ortakları olarak görmeleri, yan yana yaşamaya ve birbirlerinin haklarına riayet etmeye hazır olduklarına da göstermeleri gerekiyor. Samimi olarak sonuca ulaşmak isteniyorsa, doğal ve makul olan bu tutumun şimdiden çok açık net somut bir şekilde ortaya konmasıdır."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS