Boğaziçi Köprüsü'nün adı 15 Temmuz Şehitleri Köprüsü olacak

Video: Boğaziçi Köprüsü'nün adı 15 Temmuz Şehitleri Köprüsü olacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi. Toplantı sonunda açıklama yapan Başbakan Binali Yıldırım, "Yeni anayasanın bütün partilerin katılımıyla yapılması planlanıyor" dedi. Yıldırım, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın İçişleri Bakanlığı'na bağlanacağını,
Boğaziçi Köprüsü'nün adının ise 15 Temmuz Şehitleri Köprüsü olacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde basına kapalı gerçekleştirilen toplantı 3 saat 20 dakika sürdü.

Yeni anayasa

Başbakan Yıldırım, 3 parti genel başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yapılan görüşmeye ilişkin bilgiler vererek, "Zirvesinde, yeni Anayasa için birlikte çalışma yapmak için bir anlayış birliği olduğunu gördük. Küçük ölçekli bir Anayasa değişikliği mutabakatla yapılabilir, bunun altyapısını hazırlamak üzere için birlikte çalışma yapacağız. Ancak yeni Anayasa'nın bütün partilerin katılımıyla hazırlanması için bir görüş birliği olduğu gördük. Bunun için daha önce başlayıp yarıda kalan süreci de devam ettirme kararı aldık" dedi.

Boğaziçi Köprüsü'nün adı değişiyor

Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile CHP ve MHP liderleri ile yaptıkları görüşme sonrası, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu'nda yapılan toplantıda alınan kararları da açıkladı.

Yıldırım, şunları söyledi, "OHAL'i devlet millete değil, kendisine ilan etti. Sebebi de 15 Temmuz'da silahlı FETÖ örgütünün darbe girişimidir. Bunun dışındaki konularda ülkede olağanüstü bir hal mevcut değildir. Buna bir ilave var, vatandaşlarımız gündüz işinde gücünde, akşamları da bir eğlence havasında demokrasi nöbetlerini tutmaya devam ediyorlar. Bugünkü toplantıda yeni kanun hükmünde kararnameyle (KHK) ilgili konuları görüştük ve karara bağladık.

Buna göre Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı tam anlamıyla İçişleri Bakanlığı'na bağlanacaktır. Bununla ilgili kararname yayınlanacaktır. Toplantıda ülkemizin bir daha herhangi bir terör örgütünün darbe tehdidine maruz kalmaması için yapılması gereken kurumsal yapılanma çalışmalarına da devam edilmesine karar verildi. Bu çerçevede atılacak adımların, hazırlanacak KHK'ler ile hayata geçirilmesi için çalışmalar sürdürülecek. İstanbul ve Ankara'da bir şehitler anıtı kurulması kararlaştırıldı. Darbecilerin ilk hedefi olan ve vatandaşlarımızın şehit edildiği Boğaiçi Köprüsü'nün adının 15 Temmuz Şehitler Köprüsü olarak değiştirilmesine karar verilmiştir. 

Yıldırım ayrıca, isteyen vatandaşların, kamu bankalarında açılan hesaplar aracılığıyla 15 Temmuz mağdurlarına bağış yapabileceğini açıkladı.

"Yeni anaya çalışmalarına HDP de katılabilir"

Başbakan Binali Yıldırım, hedeflerinin yeni bir Anayasa yapmak olduğunu söyleyerek, "79 milyonun hepsini kapsayan bir Anayasa yapmak bütün partilerin vaadidir. Bu denendi, ancak devamı gelmedi. Buna devam edilmesi konusunda bir görüş birliği var. Ancak bunun dışında, gerek yargı ile ilgili gerekse diğer bazı hususları içeren daha küçük bir paketin yine anlayış birliği içinde çıkarılması için ortak bir zemin olduğu görülmüştür. Bunun için her partiden arkadaşlar çalışacak, değerlendirip gereken adımlar atılacak. Bu takvim şu andan itibaren başlamıştır" diye konuştu.

Yıldırım, HDP'nin de yeni Anayasa yapım sürecine katılımına ilişkin bir soruya şöyle yanıt verdi, "Bugün görüşmeye katılan partiler ve HDP de bu çalışmaya katılabilir, bir sınırlama yok. Daha fazla detayı, kapsamı ve içeriği arkadaşlarımız biraraya gelip belirleyecekler."

"Yaş'ta karara bağlanacak"

Başbakan Yıldırım, YAŞ toplantısına ilişkin şunları söyledi, "YAŞ bu sene, bir değişikliğe gidiyoruz, öne aldık. 28 Temmuz'da Çankaya Köşkü'nde gerçekleştireceğiz. Bir günde bütün çalışmalarımızı tamamlayacağız. Öyle 3 güne yayılı bir çalışmaya ihtiyacımız yok. 2'nci günde sayın Cumhurbaşkanı'mızın onayına sunmuş olacağız. YAŞ'ta emekliye ayrılması gereken personeli, terfi yapılması sözkonusu personeli ve atamaları konuşacağız. Silahlı kuvvetlerden çıkarılacak personel için zaten 667 sayılı KHK'yi yayınladık, onun gereğini yapıyoruz. Bu konu ayrıca YAŞ'ın gündeminde olmayacak.FETÖ terör örgütü yada başka sebeplerle meslekten çıkarılacaklar biliniyor, bunlar YAŞ gündeminde değil çıkardığımız KHK kapsamında yapmış olacağız. Öte yandan Jandarma Genel Komutanı ataması ve diğer atamalar müşterek kararnameyle yapılıyor. Jandarma'nın içişlerina bağlanması bu durumu değiştirmiyor."

Birkan Yıldız / DHA

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS