Erdoğan: Musul'daki askerlerimizi geri çekmek söz konusu değil

Erdoğan: Musul'daki askerlerimizi geri çekmek söz konusu değil

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Musul’daki Türk askerlerin muharip güçler olmadığını ve Irak merkezi yönetiminin talebi ile orada bulunduklarını ifade ederek, “Askerlerimizin eğitim verdikleri peşmerge sayısına göre bu sayı çoğaltılır veya azaltılır. Bunu geri çekmek gibi bir şey şu anda söz konusu değil” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, resmî bir ziyaret gerçekleştirmek üzere Türkiye’ye gelen Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı Dragan Çoviç ve Bakir İzzetbegoviç’i resmî törenle karşıladı.

Törenin ardından Külliye kapısında basına fotoğraf veren Erdoğan, Konsey Başkanı Çoviç ve Konsey üyesi İzetbegoviç, daha sonra baş başa görüşmeye geçtiler.

Görüşme sonrasında kameralar karşısına geçen Çoviç, İzzetbegobiç ve Erdoğan temasta ele aldıkları konuları ve Türkiye ile Bosna-Hersek arasındaki ilişkilerden söz etti.

Musul’da Türk askerlerinin varlığı ve Barzani ile görüşmesi sorulan Erdoğan, “Musul meselesinde Türk askerinin buraya gitmesi aslında 2002 yılında olan bir harekettir. 2014’de merkezi yönetimin bizden eğitim noktasında talepleri olmuştur. Bizim oraya giden askerlerimiz muharip olarak gitmemiştir. Eğitim işi yapıyorlar. Eğitimi veren askerlerimizin, eğitimi verdikleri peşmerge sayısına göre bu sayı çoğaltılır veya azaltılır. Bunu geri çekmek gibi bir şey şu anda söz konusu değil. Bu ayın 21’inde de zaten gerek Kuzey Irak, gerek Türkiye, gerekse Amerikalı dostlarımızla üçlü bir toplantı da ayrıca yapılacak” dedi.

Rusya Federasyonu’nun BM Güvenlik Konseyi’ne başvurmasına da değinen Erdoğan, “Bir defa Rusya Federasyonu burada taraf değildir. Ne adına oraya gidiyor? O da ayrı bir konu. Türkiye olarak bizler oradan verilen cevabı da gördük. Nitekim BM Güvenlik Konseyi bu müracaatı reddetti. Bundan sonraki süreçte olanları da izlemeye devam ederiz. Ama biz Türkiye olarak şu anda dünyada özellikle bölgedeki gelişmelerde koalisyon güçleri ile müşterek hareket alanını kendimize seçmiş bulunuyoruz. Talep edilmediğimiz bir yerde yokuz. Her talep eden ülkeye de olumlu cevap vermeye kimse mecbur değildir.” diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS