Erdoğan: "Orada bir yanlış yaptık"

Erdoğan: "Orada bir yanlış yaptık"

Başbakan Erdoğan, "HSYK da yetkilerini farklı kullanmaya başladı. Burada bir yanlış yaptık. Nedir o yanlış? HSYK, onu da yargılayan, denetleyen bir mekanizma vardı. Biz dedik ki demokrasinin gereğini yapalım ve millete gittiğimizde Adalet Bakanlığı'nın elinde olan bu yetkiyi kalktık devrettik. Orada yanlış yapmışız" dedi.

Erdoğan, Manisa'nın Salihli ilçesinde düzenlenen toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türk milletinin necip, özü, sözü, niyeti doğru bir millet olduğunu, 11 yıl boyunca millet için çalıştıklarını söyledi.

Başbakan Erdoğan'ın konuşmasında öne çıkan başlıklar şöyle:

"HSYK da yetkilerini farklı kullanmaya başladı. Burada bir yanlış yaptık. Nedir o yanlış? HSYK, onu da yargılayan, denetleyen bir mekanizma vardı. Biz dedik ki demokrasinin gereğini yapalım ve millete gittiğimizde Adalet Bakanlığı'nın elinde olan bu yetkiyi kalktık devrettik. Orada yanlış yapmışız. Eğer şu anda Anayasayı değiştirecek bir güce sahip olduğumuzda bu yetkiyi değiştirmek durumundayız. Çünkü kimsenin kalmaması gerekir. Yani bu ülkede Başbakan denetlenecek, bakanlar denetlenecek, parlamento üyelerinin tamamı denetlenecek, bu beyler denetlenmeyecek. Demek ki olmuyor bu iş. Bunların da denetlenmesi lazım''

"Halk Bankasına yapılan bu saldırı, kardeşlerim diğer bankaları da ister istemez ne yapıyor? Düşündürüyor. Şimdi burada bu müteşebbisler üçüncü havalimanını yapanlar, bakın onları da çağırıyorlar. Niye? Üçüncü havalimanını yapamasınlar diye. Böyle bir şey olabilir mi? Ben şimdi bu tür art niyetli olan savcılara sesleniyorum. Sizin vatanseverliğiniz nerede yaa. Nasıl oluyor da siz bu insanların önünü yapıştırma bir, yaptığınız düzenlemeyle kesiyorsunuz. Bu insanlar böyle dev bir yatırımın içerisine giriyorlar, siz onlara bir kara leke atıyorsunuz. Böyle şey olabilir mi?"

"Eğer bakan olarak kalsaydın... "

"İstifa edenlerin içinde bakıyorsun bir tanesi bakan. Sen bakanken niçin bu uyarılarını yapmadın? Madem bir şeyler biliyordun, o zaman niye konuşmadın, şimdi bülbül oluyorsun. Dürüstlük bu mu? Eğer bakan olarak kalsaydın bunları söyleyecek miydin?"

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS