Erdoğan: "Sigara içme özgürlüğü diye bir özgürlük asla olamaz"

Erdoğan: "Sigara içme özgürlüğü diye bir özgürlük asla olamaz"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde bir resepsiyon verdi. Erdoğan, "Tüm zararlı alışkanlıklarla birlikte sigaraya karşı mücadele etmek şahsi olarak benimsediğim bir prensibimdir. 'Sigara içme özgürlüğü' diye bir özgürlük asla olamaz. Nasıl intihar etme özgürlüğü yoksa, kendi kendini ölümcül hastalığa maruz bırakma özgürlüğü yoksa neticesi bu sonuçlara çıkan zararlı alışkanlıklarla ilgili özgürlük de olamaz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla gerçekleştirilen resepsiyona katıldı. Burada konuşan Erdoğan, sigara içme özgürlüğünün olamayacağını vurgulayarak "Bugün aramızda, çeşitli yerlerde ve zamanlarda kendilerinden aldığım söz üzerine sigarayı bırakmış olan kardeşlerim var. Kendilerini bir kez daha bu isabetli kararları ve verdikleri sözde durma erdemini gösterdikleri için tebrik ediyorum. Devletin en üst temsilcisi olarak Anayasa hükmünün yerine getirilip getirilmediğinin takibini yapmak görevimdir. Aynı zamanda bu şahsi prensibimdir. Diğer tüm zararlı alışkanlıklarla birlikte sigaraya karşı mücadele etmek, şahsi olarak benimsediğim bir prensibimdir. 'Sigara içme özgürlüğü' diye bir özgürlük asla olamaz. Nasıl 'intihar etme özgürlüğü' yoksa, 'kendi kendini ölümcül hastalığa maruz bırakma özgürlüğü' yoksa, neticesi bu sonuçlara çıkan zararlı alışkanlıklarla ilgili özgürlük de olamaz. Asıl olan sigara içenin değil, sigara içmeyenin özgürlüğünü korumaktır. Çünkü sigara içmeyen kişi, tamamen kendi iradesi dışında bir tehlikeye, bir tehdide maruz kalmaktadır" diye konuştu. 


"Darısı kendisini bu illetin pençesinden kurtaramayanların başına"


Ziya Paşa'nın bir sözüne atıfta bulunan Erdoğan, "Hani Ziya Paşa diyor ya 'Bir katre içen çeşme-i pür-hûn-i fenâdan, başın alamaz bir dahi bârân-ı belâdan' yani, 'faniliğin kan dolu çeşmesinden bir yudum içen, başını bir daha bela yağmurlarından kurtaramaz'. Yani zararlı alışkanlıkların tümü böyledir. Başınız bela yağmurundan kurtulamaz. Siz bu başarıyı göstermiş kişilersiniz. Her birinizi bir kez daha kutluyorum. Darısı halen kendisini bu illetin pençesinden kurtaramayanların başına" ifadelerini kullandı."Sigara ve diğer zararlı alışkanlıklar konusunda mahalle baskısı gerekli"


Bazı ülkelerde sigara içenlerin ikinci sınıf insan muamelesi gördüğünü dile getiren Erdoğan, "Gelişmiş ülkelerde sigara içme alışkanlığı azalırken diğer ülkelerde arttığını görüyoruz. Açıkçası sigara ve alkol gibi bağımlılığa yol açan şiir, roman, film gibi büyük finans yönünün arkasında yattığını görüyoruz. 1960-70'lerin filmlerinin tamamında sigara ve alkolün ön planda olduğunu görürsünüz. Türkiye önce 1989 ardında 2008 yılındaki kanunlarla ciddi mesafe kat etti. Sadece geçtiğimiz 4 yılda 15 yaş ve üzeri nüfusta sigara kullanımının 2,2 milyon azaldığını gösteriyor.


"Gençleri kötü alışkanlıklardan korumak"


Anayasa'nın 58. Maddesinde "Devlet, gençleri kötü alışkanlıklardan korumak için gerekli tedbirleri alır" hükmünün yer aldığını hatırlatan Erdoğan, şöyle devam etti:


Türkiye'nin dünyada lider ülke olması bu politikayı güçlendiriyor. Ancak birçok ülkeye göre yeterli bilince ulaşamadığımıza inanıyorum. Diğer ülkelerde sigara içenler ikinci sınıf insan muamelesi görüyor. Burada çok güçlü bir toplumsal bilinç vardır. Bizim de böyle bir anlayışa ihtiyacımız var. Sigara ve diğer zararlı alışkanlıklar konusunda mahalle baskısı gereklidir. Bu illetin pençesine düşeni uyarmalı, bunda ısrarcı olmalıyız. Bunu sevdiğimiz için yapıyoruz. Bir insan bundan dolayı ölmesine, hastalık sahibi olmasına sessiz kalabilir mi? Sigara, alkol, uyuşturucu, obezite gibi sorunlar hayat tarzımızla ilgilidir. Bu direnç için STK, partilerle hareket etmemiz gerekiyor. Hiçbir ideoloji, düşünce; sigara, alkol, uyuşturucu ile mücadelede atılan adımlara engel değildir. Kişisel zaaflarınızı bir kenara bırakmanız şart. Aksi takdirde çok büyük vebalin altına girersiniz" açıklamasında bulundu.


"Türkiye'nin tamamını dumansız hava sahası haline getirene kadar bu mücadeleyi sürdüreceğiz"


Aldatıcı pazarlama taktikleriyle vatandaşların sigaradan kurtulma çabasına engel olunmaması gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Alkol, sigara, uyuşturucu, obezite küresel olarak ele alınması gereken konulardır. Bizim elde ettiğimiz her ilerleme önemlidir. 6 yılda yapılan 11,5 milyon denetim ve kesilen 132,5 milyon ceza ve kapatılan işyeri kararlılığın işaretidir. Uygulamada bir takım eksiklikler olduğunu biliyorum. Sigara, nargile ve pipo ile daha etkili mücadele etmemiz gerekli, gözüm üzerindedir. Nikotin bağımlılığı ile mücadelenin istismarına izin vermemeliyiz. Aldatıcı pazarlama taktikleriyle vatandaşlarımızın bu illetten kurtulma çabasına engel olunmamalıdır.


Hayat biçimimizi değiştirerek bu sorunlardan kurtulma konusunda seferberlik başlatmalıyız. Sağlık Bakanlığı'nın adımlarını doğru adım olarak değerlendiriyorum. 'Hayat sigarasız güzel' çağrımıza davet ediyorum. Türkiye'nin tamamını dumansız hava sahası haline getirene kadar bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Sigarayı bırakma iradesini gösteren siz kıymetli kardeşlerimi bir kez daha tebrik ediyorum. Halen sigara içmeye devam eden herkes bu güzel manzaraya iyi bakmalıdır. Sizlerin hikâyesi, isteyince, azmedince, sabredince başarılı olunacağının en güzel, en somut örneğidir"

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS