Erdoğan Şili'den "Huzur gelecek" mesajı verdi

Erdoğan Şili'den "Huzur gelecek" mesajı verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Güneydoğu'da süren operasyonlara değindi, "Elbette sıkıntı da yaşanıyor, şehit de veriliyor. Canımız dağlanıyor, yüreklerimiz parçalanıyor. Ama bu sıkıntıların arkasından bölgeye huzur gelecek" dedi. Erdoğan, HDP'li Meral Danış Beştaş'ın TBMM'de telefonundan Cizre'deki yaralıları dinletmek istemesine, "Kendi terörist amaçları için kürsüyü kullanıyorlar" suçlamasında bulundu, "Gereğinin yapılması lazım" ifadesini kullandı.

Şili'nin başkenti Santiago'da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kendisini takip eden gazetecilere gündemi değerlendirdi.


Erdoğan'dan Arınç'a sert yanıt


"Huzur gelecek"


İlk soru Güneydoğu'da süren operasyonlara ilişkindi. "Terör örgütüne ağır bedel ödetiyoruz" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle yanıtladı:


"Şu anda Güneydoğu'daki gelişmelerde, gidişat iyi yönde. Vatandaş güvenliği sağlansın istiyor. Nitekim özellikle de Güneydoğu'daki vatandaşlarımız, 'Aman bu işi bırakmayın. Bu işe kararlı bir şekilde devam edin' diyor. Bölgeye giden bakan arkadaşlarım da 'Hava eskiye kıyasla çok çok farklı' diyor. Elbette sıkıntı da yaşanıyor, şehit de veriliyor. Canımız dağlanıyor, yüreklerimiz parçalanıyor. Ama bu sıkıntıların arkasından bölgeye huzur gelecek. Terör örgütüne tüm bunların bedelini ağır ödetiyoruz. Ödemeye de devam edecekler."


Çözüm sürecinin yerini istişare süreci alacak


"Gereğinin yapılması lazım"


Erdoğan, soru üzerine Güneydoğu'daki olaylarla ilgili suçlanan HDP'li milletvekillerini de hedef aldı. Erdoğan, HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş'ın TBMM'de, Cizre'de mahsur kalan yaralılarla ilgili Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız'a telefonla bağlanarak dinletmek istemesini hedef aldı. Erdoğan, şunları söyledi:


"Ben parti kapatılmasına karşıyım. Ancak, partinin yöneticileri, milletvekilleri, belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, kim olursa olsun, suç irtikap eden bunun bedelini ödemelidir. Neticede de fezlekeler parlamentoya gelecek. Parlamentoya geldiği zaman partilerimizin gereğini yapması lazım. Kürsü dokunulmazlığı suistimal edilmemelidir. Ama bakıyorsun çıkıyor, Meclis'te konuşuyor. Öbür tarafta milletvekiliyle telefon bağlantısı kuruyor. Böyle bir şey olur mu ya? Parlamento'nun tarihinde böyle bir şey yok. Yani, bunlar kürsüyü bile terörize ediyorlar. Böyle bir şey olabilir mi? Kendi terörist amaçları için kürsüyü kullanıyorlar. Bunlara karşı gereğinin yapılması lazım."


Diyarbakır'da 5 asker şehit oldu

Kentsel dönüşüm


Cumhurbaşkanı Erdoğan operasyonlar sona erdikten sonra bölge için atılacak adımlara da değindi. "Kentsel değişim-dönüşüm süratle olmalı" diyen Cumhurbaşkanı, alt yapı ve üst yapı çalışmalarının düzenmesi gerektiğini belirtti. erdoğan bölgede karakol ve kalekolların da yapılması gerektiğini söyledi, "Vatandaş 'ben artık güvendeyim' diyebilmeli" ifadelerini kullandı.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS