Erdoğan: ''Yargıya en büyük zararı... ''

Erdoğan: ''Yargıya en büyük zararı... ''

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yeni adli yıl açılış töreninde konuştu. Cumhurbaşkanı, ''Yargıya en büyük zararı kendi tekeline almak isteyen bir takım gruplar vermiştir" ifadesini kullandı.

Erdoğan mesajında şöyle dedi: "Üzülerek ifade etmeliyim ki yargıya son dönemde en büyük zararı, yargıyı kendi tekeline almak isteyen birtakım gruplar vermistir. Adalet teşkilatı içinde hizipleşmelerin oluşması ve kimi yargı mensuplarının vicdanları yerine mensubu oldukları yapıların talimatları doğrultusunda karar vermeleri hepimizi üzmüştür. Hukukun her türlü olumsuz tartışmadan, her türlü şaibeden uzak, herkesin güvendiği ve gönül rahatlığıyla kendini teslim ettiği bir kurum olarak işlemesi şarttır. ''


Hukukun şaibeden uzak herkesin güvendiği bir kurum olarak işlemesinin şart olduğunu belirten Erdoğan, "Terör örgütlerini ve devlet içine sızmış paralel çeteleri maşa olarak kullanarak, iç ve dış siyaset-toplum mühendislikleriyle Türkiye'yi hedeflerinden uzaklaştırmak isteyenler, bir kez daha hüsrana uğrayacaktır" dedi.


Başbakan Ahmet Davutoğlu da mesajında, "Hukuk ilkelerinin dışında, başka önceliklerin ve mensubiyetlerin yargıya hakim olması kabul edilemez" ifadesine yer verdi. Yargıda bağımsız duruşun korunması için hükümet olarak yargı mensuplarının yanında olduklarını vurgulayan Başbakan, "Yargı sisteminin ve mensuplarının en önemli önceliği, bağımsızlığı ve tarafsızlığı korumaktır" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS