Erdoğan YÖK'ten akademisyenler hakkında bilgi aldı

Erdoğan YÖK'ten akademisyenler hakkında bilgi aldı

Erdoğan YÖK'ten akademisyenler hakkında bilgi aldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, YÖK Başkanı Yekta Saraç ile görüşerek, bildiriye imza atan akademisyenler hakkında bilgi aldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, On dokuzuncusunu gerçekleştirdiği Muhtarlar Toplantısı öncesinde YÖK Başkanı Yekta Saraç'la görüştü, "Bu suça ortak olmayacağız" bildirisine imza atan akademisyenlerle ilgili bilgi aldı.

YÖK Başkanı Saraç, bir rapor haline getirdiği akademisyenlerle ilgili bilgileri Erdoğan'a iletti. Raporda, imza atan akademisyenlerin kimler oldukları, hangi üniversitelerde, ne görevler yaptıkları gibi bilgilerin yer aldığı öğrenildi. YÖK'ün raporunda o bildiriyi imzalayanlara destek vermek için bir başka bildiriye imza atan 610 akademisyenle ilgili bilgiler de yer aldı.

Erdoğan: "İstedikleri kadar debelensinler"

Yayımladıkları andan itibaren akademisyenlerin devlet şiddetini eleştirdiği bildirisine çok ağır ifadelerle tepki gösteren Erdoğan, bugün 19. Muhtarlar Buluşmasında da konuya değinmiş, "Hukuk devletinde kendisine akademisyen diyenlerin suç işleme imtiyazı yoktur'' demişti. 

ABD Büyükelçisi John Bass'dan akademisyenler için açıklama

Dünya akademisyenlerinden de Türkiye bildirisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ilk tepkisinin ardından yaygınlaşan yoğun tepkilere maruz kalan akademisyenler hakkında, bulundukları illerdeki savcılıklar tarafından soruşturmalar başlatılmış, bazı üniversitelerde de haklarında incelemeler yapılmıştı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kılıçdaroğlu'na bir dava daha açtı

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Ben eleştirince düşünce özgürlüğüne engel, öyle mi?" demişti

Erdoğan, muhtarlara seslendiği toplantıda, akademisyenlere yönelik sözlerine gösterilen tepkilere de yanıt vererek, "Siz eleştirince düşünce özgürlüğü, ben eleştirince düşünce özgürlüğüne engel öyle mi? Aydın namusu eleştirdiği kadar eleştirilmeyi de anlar" demişti. 

YÖK Başkanı rektörlerle buluştu, İçişleri Bakanı da katıldı

Öte yandan, YÖK Başkanı Saraç, Doğu ve Güneydoğu'dan gelen üniversite rektörleri ile de toplantı yaptı. Toplantıda İçişleri Bakanı Efkan Ala da vardı. Ana gündemi, son dönemde yaşanan terör olayları nedeniyle eğitim-öğretim faaliyetlerinde yaşanan sorunlar ve güvenlikti.

Bölgedeki üniversitelerde eğitim-öğretimlerini sürdüren öğrenciler ile idari ve akademik personelin, akademik ve güvenlik sorunları bütün yönleriyle ele alındı. Atılması gereken tüm adımlar bu toplantıda istişare edilerek ilgili bakanlık ve kurumlarla hayata geçirilmesi için çalışma yürütülecek.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

YÖK Başkanı Saraç, toplantı ile ilgili birkaç gün önce yaptığı açıklamada, "Terör örgütlerinin yükseköğretim kurumlarını karıştırmasına, terörün hedefinin öğrencilere ve akademisyenlere yönelerek eğitim-öğretimi aksatmasına müsaade edilmeyecektir" ifadesini kullanmıştı.