Erdoğan'dan akademisyenlere tepki: "Bunlar zalimdir alçaktır"

Erdoğan'dan akademisyenlere tepki: "Bunlar zalimdir alçaktır"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma namazını kıldığı Sultanahmet Camii'nden çıkaraka patlamanın olduğu yere geldi. Erdoğan, buraya karanfil bıraktı. Basın mensuplarına bir açıklama yapan Erdoğan, "Bu suça ortak olmayacağız" başlıklı bildiriye imza atan akademisyenlere sert tepki gösterdi. "Önünde bir profesör, doçent bilmem ne olması kimseyi aydın yapmaz, bunlar kapkaranlık insanlardır. Bunlar zalimdir, alçaktır, çünkü zalimlerle birlikte olanlar zalimdir" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma namazını kıldığı Sultanahmet Camii'nden çıkarak patlamanın olduğu yere geldi. Erdoğan, buraya karanfil bıraktı. Erdoğan, daha sonra gazetecilere açıklama yaptı.

Terör örgütlerinin bölgede yaşanan süreci kendileri için faydaya dönüştürmeye çalıştığını ifade eden Erdoğan şöyle konuştu: "Ülkemizi de adeta çevredeki ülkelerde olduğu gibi bir sıkıntılı duruma sokabilme gayreti içinde olan bir çok terör örgütüyle şu anda mücadele içindeyiz. Bu terör örgütlerinin başında bölücü terör örgütü PKK bunun yanında Suriye'nin kuzeyinde PYD , PKK'yla entegre olan YPG aynı zamanda PYD ile çalışıyor. El-Kaide'nin adeta daha sonra ondan ayrılan DAİŞ ve DAİŞ terör örgütünün ilk palazlandığı yer Irak. Sonra Suriye.

"Suriye ile sınır bölgelerimizdeki gelişmelere katiyetle müsaade etmeyeceğimize dair tavrımız var."

Son dönemlerde bizim özellikle Suriye ile sınır bölgelerimizdeki gelişmelere katiyetle müsaade etmeyeceğimize dair tavrımız var. Bu tavrı kabul etmeleri diye birşey mümkün değil. Fakat Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak milleti olarak bizim de bunu kabul etmemiz mümkün olmayacağı gibi teröre müsaade etmemiz mümkün değil. Doğu ve Güneydoğu başta olmak üzere yapmış olduğumuz bu temizlik sıradan harekat değildir. Aynı şekilde Kuzey Suriye'den ve Irak'tan gelecek tehditleri göz önüne alarak koalisyon ile başlattığımız harekat vardır. Bu harekatı da özellikle DAİŞ'in şu anda kabul edemediğini hazmedemediğini biliyoruz.""Sultanahmet birinci değil. Daiş'in ülkemize yönelik 10 tane harekatı olmuştur"


Sultanahmet Meydanı'nda yaşanan canlı bomba saldırısına değinen Erdoğan, "Sultanahmette birinci eylemleri değil. Şu ana kadar DAİŞ'in ülkemize yönelik 10 tane harekatı olmuştur. Bu harekatta da ne yazık ki ülkemizde misafir konumunda olan 10 Alman vatandaşı öldü ve şu anda yaralı olanlar tedavi altındı. Tedavi olup çıkanlar oldu. Onları memleketlerine uğurladık. Bir Norveçli ve Perulu vardı. Bunlar gönderildi.

Biz tabii ki bu hadiseyi bütün derinlikleriyle inceledik dün de üst düzey daraltılmış güvenlik toplantısı  yapmak suretiyle bu işin  gelişmelerini ve kronolojik durumunu da gerek Başbakanımız, Genelkurmay Başkanımız, İçişleri Bakanımız, istihbarat örgütlerimiz ile emniyet müdürlüğü ile birlikte bir değerlendirmesini yaptık. Bundan sonraki adımları da değerlendirdik. Hassasiyetimiz bundan sonrada aynı kararlılıkla devam edecektir. Bizim tarih ve medeniyet kokan barış meydanı olan Sultanahmet Meydanı'ndaki bu eylemde hele hele bir de Alman Çeşmesinin hemen yakınındaki böyle bir bölgede 10 Alman  dostumuzun ölmesinden dolayı üzüntülerimizi gerek Alman Cumhurbaşkanıyla gerek şansölyesiyle paylaştım. Şunu özellikle ifade edeyim ki dünyanın birçok devlet başkanları yaşadığımız terör eyleminde acımızı paylaştılar. Şükranlarımı ifade ediyorum.  Başsağlığı diliyorum. Bizim mücadelemiz kararlılıkla sonuna kadar  devam edecektir. Herkesin bilmesini istiyorum"dedi.

"Bunlar zalimdir, alçaktır"

"Bu suça ortak olmayacağız" başlıklı bildiriye imza atan akademisyenlere de tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu vesileyle birşeyi daha burda ifade ediyorum. Bütün olanlar karşısında kalkıp ta kapkara bir bildiri yayınlayıp o katliamların altına imzayı koyan akademisyenleri tekrar kınıyorum. Şiddetle kınıyorum. Milletimizin kimin kim olduğunu daha yakından anlamalarını, yani önünde bir profesör, doçent olması kimseyi aydın yapmaz. Bunlar kapkaranlık insandır. Bunlar zalimdir, alçaktır. Çünkü zalimlerle berbar olan zalimdir. Katliam yapanla beraber olanlar katliam içerisinde olduğu için onlar da aynı suçu işlemişlerdir. Çınar'da olan hadisede o yavrular babasıyla şehit olan 3 yaşındaki Mevlüde'yi acaba bu kapkaranlık akademisyenler nereye koyacak. Bunun katillerinin yanında olmayı vicdanlarına  nasıl sığdırıyorlar? Açıkça ifade etmek istiyorum. Bütün  yargı makamlarını, üniversitelerin senatolarını, anayasamız ve yasalara ters bu hareketleri nedeniyle göreve davet ettim. Dün yaptığım konuşmada davet ettim. Atılması gereken adımların süratle atılması gerektiğini, bunlar da ne yapacaklarsa gidip orada yapsınlar. Siyaset yapmak isteyen parlamentoda siyasetlerini yapsınlar. Ama  parlamentoda bunu yapamıyorlarsa onlar da gidip hendek kazsınlar, dağa çıksınlar. Bu kadar açık ve net konuşuyorum. Çünkü ben millletimizin bu noktada niçin görev verdiğini de çok iyi biliyorum. Tekrar başımız sağolsun diliyorum" ifadelerini kullandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS