Erdoğan'dan kaymakamlara: Muhtarlar sizin uç beyinizdir

Erdoğan'dan kaymakamlara: Muhtarlar sizin uç beyinizdir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe'de düzenlenen Kaymakamlar Toplantısında konuştu. Terörle mücadelede kaymakamların çok önemli bir yer tuttuğunu söyleyen Erdoğan, bu konuda onların muhtarlarla beraber çalışması gerektiğini ifade etti. 'Siz herkesi tanıyamazsınız ama bu konuda muhtarlar size yardımcı olacaktır' dedi.

Bugün Beştepe'de kaymakamlar bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan da kaymakamlara yönelik bir konuşma yaptı. İki konuda desteklerini istedi. Birincisi terörle mücadele, ikincisi insanlara yardım.


Terörle mücadelede kaymakamlara çok iş düştüğünü söyleyen Erdoğan, 'Bu konuda muhtarlar sizin uç beyiniz, onlardan destek alın' dedi.


Konuşmasından satır başları:


Yeni Türkiye'yi biz sizlerle birlikte inşa ediyoruz. Ülkemizin şu kritik dönemde idarecilerin basireti ve çabası belirleyicidir. 


Suriye ve Irak'ta yaşanan her gelişme ülkemizi doğrudan ilgilendiriyor. Buralarda yaşanan insani krizlere duyarsız kalmamız mümkün olmaz. 


270 bini kamplarda 3 milyonun üzerinde Suriyeli ve Iraklıyı misafir ediyoruz. Biz devlet olarak elimizden geleni yaparken, milletimiz de bu kardeşlerine sahip çıkıyor.


Elbette sıkıntılar yaşanıyor ama üstesinden gelinemeyecek meseleler değildir. Başlangıçta kısa süreli bir misafirlik olarak gördüğümüz bu durum zaman geçtikçe daha yeni ve daha köklü tedbirleri gerekli kılmıştır. İçişleri Bakanlığı bazı mültecilere vatandaşlık verilmesi için çalışma yürütüyor.


Asıl çözümün Suriye ve Irak'un yeniden huzura, istikrara kavuşması olduğu açıktır. 


Eğer biz kendi topraklarımızda huzuru, güveni, refahı tesis edemezsek tek bir adım atamayız. 


Düne kadar DEAŞ'la mücadeleyi ilk sıraya koyan ülkelerin bugün neredeyse DEAŞ'ı himaye altına alacak duruma geldiğini görüyoruz. Türkiye tüm bu kaos içerisinde hem kendisi hem de kardeşleri için en iyisini yapmaya çabalıyor. Uluslararası alanda ve sınırlarımız dışında verdiğimiz mücadelenin başarısının birinci şartı ülkemizin içini sağlam tutmamızdır. 2013'ten bu yana yaşadığımız sıkıntılar bizi içeride sıkıştırıp, dışarıda etkisiz hale getirmek için tetikleniyor.


Bunca badire yaşamamıza rağmen birliğimizi muhafaza edebilmenin sebebi milletimizin ferasetidir.


Terörle mücadele


15 Temmuz darbe girişimi başta olmak üzere, bu uğurda ellerindeki tüm malzemeyi kullandılar, kullanıyorlar. Örgütleri bir araya getirip, çalıştırıyorlar. Türkiye'nin karşısında farklı görünüyor olsalar da aynı örgüt var. Biz bunların topuna birden terör örgütü diyoruz, mensuplarına terörist diyoruz. Hepsi gözünü kan bürümüş, zihinlerini ve bedenlerini kiraya vermiş katiller güruhudur. 


 Türkiye terörle mücadelesini ve bölgesinde yürütttüğü operasyonları kendi imkanlarıyla yürütmek mecburiyetindedir.


 Türkiye olarak güçlü olmak zorundayız. Türkiye yeni bir istiklal ve istikbal mücadelesi vermektedir. 


Muhtarlarla beraber çalışın 


 Hiçbir terör örgütüne karşı en küçük bir müsamaha göstermeyeceğiz. Mülki idare amirlerimiz her ilçemizde isim isim, ev ev, bina bina her şeye hakim olmalıdır. Bir defa emriniz altındaki muhtarlarımızla birlikte çok iyi diyalog kurup onlarla birlikte bu çalışmaları yürütmelisiniz. Muhtarları asla ihmal etmeyin, muhtarlar sizin için uç beyi gibidir. Sizler, oraları onlar kadar tanımayabilirsiniz. Ama onları yanınıza çektiğinizde çok şey değişebilir. 


Aradan kaçan bir terörist bile amacına ulaştığında bunun çok acı sonuçları olabilir. Çok ciddi yansımaları oluyor. Bunun için mülki idare amirlerimizin meseleye çok daha sıkı sarılması gerekiyor. 


Görev yaptığınız yerlerde terör örgütleri taban buluyorsa öyle ya da böyle oradan bir teröristin çıkıp silahını size veya herhangi bir masuma doğrultması unutmayın kaçınılmazdır. Bu bakımdan işimize savsaklama hakkımız olmadığını iyi bilmemiz lazım. Hani milli seferberlik diyorum ya bu çağrımın ilk muhatapları sizlersiniz.


İnsanımıza sahip çıkın 


Bir yandan terör örgütlerine nefes aldırmazken bir yandan asayişi sıkı tutmanız, aynı zamanda fakir fukarayı sahipsiz bırakmamanız ilçenin geleceği için önemli yatırımları takip etmeniz mümkündür. Burada ben sevgili vali yardımcılarımıza bir tavsiyede bulunacağım, şu anda kış mevsimindeyiz, yeri geldiği zaman kömür ihtiyacı olanlar mı var, kömür ihtiyacı olanlara kamyonetle kömürü onlara siz götürmelisiniz. 


İlçesindeki tek bir insanı mağdur durumda bırakan idareci, diğer konularda ağzıyla kuş tutsa benim nebzimde başarısızdır. Önce insan. Biz insanımıza sahip çıkarsak onlar terör örgütleri ile mücadelede de, darbeciler karşısında da bizim yanımızda yer alacaktır.


İnsanımızı küstürürsek diğer mücadelemizi kazanamayız. 


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS