"Erdoğan'ın çizdiği yol haritası"

"Erdoğan'ın çizdiği yol haritası"

Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, referandum sonrası AK Parti'de, hükümette yaşanacak gelişmeleri yazdı. İşte Selvi'nin konuyla ilgiyi yazısından bir bölüm;


Başbakan Binali Yıldırım, referandum sonuçlarının ortaya çıkmasından sonra, “Cumhurbaşkanımızı, kurucu genel başkanımızı partimize davet edeceğiz” demişti.
AK Parti, YSK’nın resmi sonuçları ilan etmesini bekliyor. Resmi sonuçlar ilan edildikten sonra ilk adım, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı partiye davet etmek olacak. Böylece ilk adım atılıp, Erdoğan’ın 28 Ağustos 2014 tarihinde Cumhurbaşkanlığı görevini devralmasıyla birlikte sona eren AK Parti üyeliği, 3 yıl sonra Anayasa değişikliği ile yeniden sağlanacak. En önemli adım ise Erdoğan’ın AK Parti Genel Başkanlığı’nı üstlenmesi olacak.

Bu arada referandumdan bir gün sonra Erdoğan’ın başkanlığında yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında Başbakan Binali Yıldırım’ın Cumhurbaşkanı’nı partiye davet ettiği ortaya çıktı.

Bakanlar Kurulu toplantısında referandum sonuçlarına ilişkin kapsamlı ve gerçekçi bir değerlendirme yapan Başbakan Binali Yıldırım sözlerine, “Sayın Cumhurbaşkanım, Anayasa değişikliğinin referandumda kabul edilmesiyle birlikte Bakanlar Kurulu olarak sizi kurucusu ve lideri olduğunuz partimize davet ediyoruz” devam etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım tarafından yapılan bu jeste karşı memnuniyetini ifade ediyor. Ama sadece memnuniyet ifadesiyle yetinmiyor. Cumhurbaşkanı bir anlamda önümüzdeki 3 yılın ‘yol haritası’nı çiziyor. AK Parti ve hükümetin geleceğine ilişkin çok önemli talimatlar veriyor.

3 yılın planlaması


Bir anlamda 2019 yılına kadar Türkiye’nin ve AK Parti’nin gelecek perspektifini yansıtması açısından Erdoğan’ın çizdiği ‘yol haritası’ nı paylaşmak istiyorum. Cumhurbaşkanı önümüzdeki 3 yılı 3’e ayırıyor.

1- 2017-AK Parti teşkilatları ve belediyelerde değişim ve düzenleme yılı. 
2- 2018-İcraat yılı.
3- Seçim yılı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk talimatını ‘belediye’lerle ilgili olarak veriyor. Referandumda bazı belediyeler ile teşkilatların yeterince çalışmadığını hatta bazı yerlerde evet oylarını aşağıya çektiğini belirtiyor. “Belediye başkanlıklarını tek tek değerlendirin. Sonuçlara olumsuz etkisi olan belediye başkanlarını alın, yerine belediye meclisinden birini seçin” diyor. Ardından uyarıyor, “Bunu geciktirmeden yapın. 2018’de icraat yaparlar. 2019 zaten seçim yılı. Belediye meclisinden seçilen arkadaş başarılı olursa 2019’da onu aday gösteririz” diyor.

İkinci sırada ‘teşkilat’lar geliyor. Cumhurbaşkanı, “İl başkanlarından yorulanları, heyecanını kaybedenleri, sahada çalışmayanları belirleyin, kongre sürecinde değiştirin. Bize sahada heyecanla çalışacak İl başkanları lazım” diyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti teşkilatları, belediye başkanlıkları ve hükümetteki değişikliklerin 2017 yılında tamamlanmasını istiyor. Çünkü 2018 yılını başta ekonomi ve yerel yönetimler olmak üzere icraat yılı olarak görüyor. Konuşulanlardan edindiğim izlenim, 2018 yılı icraat açısından çok önemli bir yıl olacak.


 


Yazının tamamını okumak için tıklayınız.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS