Ergenekon ve MİT TIR'ları davası Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nde aynı gün görüldü

Ergenekon ve MİT TIR'ları davası Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nde aynı gün görüldü

Ergenekon davasının temyiz duruşmasının devam ettiği Yargıtay 16. Ceza Dairesi, aynı gün bir davayı daha gördü. "Paralel yapının kumpası uğradıkları" ileri sürülen Ergenekon sanıklarının yargılandığı Daire, oluşturduğu bir başka heyetle, "paralel yapı" mensubu oldukları ileri sürülen MİT TIR'larının durdurulması kararını veren savcıları yargıladı.

Yargıtay 16. Ceza Dairesinde görülen "Ergenekon" davasının temyiz duruşması devam ederken, aynı daire oluşturulan farklı heyetle ilk derece mahkemesi sıfatıyla "Adana ve Hatay'da MİT'e ait TIR'ların durdurulmasına" ilişkin davanın ikinci duruşmasını da yaptı.


"Ergenekon" davasının temyiz duruşmasında onbirinci gün, sanık savunmalarıyla devam etti. Yargıtay 16. Ceza Dairesindeki duruşmaya, emekli Orgeneral Hurşit Tolon'un da aralarında bulunduğu bazı sanıklar, avukatları ve yakınları katıldı. Yargıtay konferans salonundaki duruşmada, eski Tuğgeneral Levent Ersöz savunmasını yaptı.


Ergenekon davasının Yargıtay'daki temyiz incelemesinde 3. Hafta oturumu tamamlandı. Yaklaşık 5 saat savunma yapan emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, davanın asıl hedefinin "Türkiye Cumhuriyetini bölüp parçalamak ve tarih sahnesinden silmek olduğunu" öne sürdü.


Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, yürüme güçlüğü çektiği için "yürüme aparatı"yla duruşmaya geldi ve savunmasını oturarak yaptı. 


Ersöz, 93 sayfalık savunmasında hakkında verilen hükmün esastan bozulması gerektiğine ilişkin görüşlerini salonda kurulan ekrana yansıttığı belgelerle anlattı. 


Levent Ersöz,bu sürecin, 1985'te ABD tarafından planlanıp safha safha gerçekleştirilen planın ve atılan adımların sonucu yaşandığını savundu.


Ergenekon davasının temyiz incelemesinde duruşmalar 26 Ekim pazartesi günü devam edecek.


MİT TIR'larını durduran savcılar Ankara'ya getirildi


MİT TIR'larının durdurulması davası


İlk derece mahkemesi sıfatıyla Yargıtay 16. Ceza Dairesinde görülen ve gizlilik kararı verilen "Adana ve Hatay'da MİT'e ait TIR'ların durdurulmasına" ilişkin davanın ikinci duruşması ise Yargıtay Genel Kurul salonunda gerçekleştirildi.


Şener Eruygur'un avukatından çarpıcı açıklamalar


İki davanın da aynı daire tarafından incelenmesi nedeniyle iki heyet oluşturuldu.


Yargıtay 16. Ceza Dairesi Başkanı Eyüp Yeşil, MİT TIR'larının durdurulması davası, Üye Muhsin Şentürk ise "Ergenekon" davasına başkanlık ediyor.


Duruşmaya, tutuklu sanıklar Süleyman Bağrıyanık, Ahmet Karaca, Özcan Şişman, Aziz Takcı ve Özkan Çokay jandarma eşliğinde getirildi.


Yargıtay 16. Ceza Dairesi heyeti, ilk duruşmada, "Davanın mahiyeti itibarıyla kamu güvenliğinin kesin olarak gerekli kılması nedeniyle bu aşamada sanıkların savunmasının alınması sırasında Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 182/2. maddesi gereğince duruşmanın kapalı yapılmasına" oy birliğiyle karar vermişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS