Erkek arkadaşıyla yan yana oturduğu için tehdit edildi; intihar etti

Erkek arkadaşıyla yan yana oturduğu için tehdit edildi; intihar etti

Aksaray Güzel Sanatlar Lisesi spor 12. sınıf öğrencisi Mihriban Şimşek, erkek sınıf arkadaşı ile yan yana oturduğu için öğretmenleri tarafından okuldan atılmakla tehdit edildi. Şimşek, öğretmenleri tarafından uğradığı baskıya dayanamadı, intihar etti.

Meclis'i karıştıran istismar önergesi


Tecavüze uğrayan kedi kurtarılamadı


İddialara göre; Aksaray Güzel Sanatlar Lisesi spor bölümünde öğrenim gören 17 yaşındaki 12.sınıf öğrencisi Mihriban Şimşek, hafta sonunda okul pansiyonunun bahçesinde sınıf arkadaşıyla ile bankta otururken pansiyonda görevli öğretmenleri tarafından görüldüğü iddia edildi. Her iki öğrenci hakkında tutanak tutan öğretmenler durumu okul idaresine bildirdi.


Okul Müdürü Savaş Şimşek ise her iki öğrenciyi odasına çağırarak kendilerini okuldan atacağını ve bankta birlikte oturduklarını ailelerine bildireceğini söyledi.


Yaşanan bu gelişmelerin ardından bunalıma giren ve Nevşehir'e ailesinin yanına gelen Mihriban Şimşek, tekrar ailesi ile birlikte Aksaray'a gitmekte iken hareket halindeki araçtan atlayarak intihar etmek istedi. Ağır yaralanan genç kıza ilk müdahale olay yerine gelen 112 sağlık ekipleri tarafından yapıldı. Nevşehir Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Şimşek, iki günlük yaşam mücadelesini kaybetti.


"Birbirimizle konuşmaktan çekiniyoruz"


Olayı haber alan Mihriban Şimşek'in sınıf arkadaşları Nevşehir Devlet Hastanesine akın etti. Burada açıklamada bulunan Mihriban Şimşek'in arkadaşları okul müdürlerinin kendilerini de aynı şekilde tehdit ettiğini iddia ederek kız ve erkek arkadaşlar olarak birbirleriyle konuşmaya çekindiklerini ifade etti.


"Kafamdaki yaprağı aldı"


Mihriban Şimşek'le oturduğu için hakkında tutunak tutulan öğrenci ise olayı şu sözlerle anlattı:


"Arkadaşım ile saat 16.00 civarında pansiyonun kendi bahçesinde oturuyorduk. Burada otururken kafamda yaprak olduğunu gören arkadaşım Mihriban eliyle kafamda bulunan yaprağı aldı. Belletmen hoca da bunu gördü. Yanlış anlaşılma sonrasında her ikimize de tutanak tuttu. Bu olayda Mihriban'ın üzerinde bir baskıya sebep oldu. Okul idaresi ise bizi farklı okula nakil veya okuldan atma söz konusu ile karşı karşıya bıraktı. Okuldan atmalarını ise bize yüz kızartıcı suç olarak gerekçe gösterdiler."


CHP Grup Başkanvekili Özel’den Meclis personeli hakkında iddia


Başka bir kız öğrenci ise yaptığı açıklamada, "Biz bu okuldan şikayetçiyiz. Çünkü üzerimize çok geliyorlar. Mihriban arkadaşımız çok hassas bir insan olduğu için şuan ki bu duruma düştü. Okul müdürümüzün tehdit ettikleri oluyor. Seni okuldan atarım, ailelerinizi çağırırım diye bizleri sürekli tehdit ederek ailelerimizi fişekliyor. Okulumuzda erkek ve kızın konuşmasını yanlış anlıyorlar. Okulda erkekler ile bir arada ya da baş başa görürler ise adımızı sevgili olarak lanse ediyorlar. Okul müdürü bütün öğrencileri bu şekilde tehdit ediyor" dedi.


Baba: Diğer 2 kızımı okuldan alacağım


Mihriban’ın ailesinin Gülşehir’deki evinin önüne taziye çadırı kuruldu. Baba Hasan Şimşek yaşadıklarını anlattı. Kızının ölümünden okul yönetimini ve müdürü sorumlu tutan Baba Şimşek şunları söyledi:


"Mihriban okul yolunda ölüme gitti. Kızımı okutayım dedim ama ölümüyle karşılaştım. Söz konusu olayla ilgili beni müdür yardımcısı aradı. Kızım da 'müdür yardımcısı seni arayacak. Önemli bir şey yok, gelme' dedi. Ancak müdür yardımcısı ısrar etmiş 'baban gelsin' diye. Kızım da 'babamın eli yara, araç süremediği için gelemez' demiş. Bunun üzerine müdür yardımcısı 'otobüs ile gelsin' demiş. Pazartesi günü okula görüşmeye gidiyordum. Okuldaki durumu bilmiyorum. Arkadaşlarının anlattığına göre sebebi okul müdürü. Gereken neyse yapılsın istiyorum. Okul müdürü ve yardımcıları hakkında şikâyetçi oldum. Cumhurbaşkanımız 'kızlarınızı okutun' diyor. Ben de kızlarımı okutuyordum. Mihriban’dan başka 2 kız çocuğum var, onlar da okuyor. Ancak okuldan soğudum. Diğer 2 kızımı okuldan alacağım." 


Vali'den açıklama geldi


Aksaray Valisi Aykut Pekmez konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, derin bir üzüntü yaşadığını belirtti. İddialarla ilgili inceleme ve soruşturma başlatıldığını vurgulayanPekmez, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Öğrencimizin vefatını hem vali hem de bir baba olarak derin bir üzüntüyle öğrendim. Yaşanan elim olayın hangi sebeple olursa olsun meydana gelmesini kabul etmek mümkün değildir. Olayın meydana gelmesine dolaylı veya dolaysız sebebiyet veren, ihmali olanların tespiti amacıyla idari inceleme vesoruşturmaya derhal başlanmıştır. En hızlı şekilde sonuçlandırılacak soruşturma sonucunda gerekli idari ve adli yaptırım ve cezalar en ağır şekilde uygulanacaktır. Hayatını kaybeden kızımıza rahmet, dünyadaki en büyük acı olan evlat acısını yaşayan ailesine sabır ve başsağlığı diliyorum." 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS