Son Dakika

Pembe otobüse karşı siyah otobüs istediler

A A

15.02.2016 - 18:04 Son Güncelleme:

Kadın şiddetinin ve tecavüzlerin önüne geçilmesini amaçlayan “pembe otobüs uygulaması” geçtiğimiz günlerde Sivas’ta başlatılmıştı. Ancak özellikle kadınlar tarafından sosyal medyada daha fazla olumsuz tepki görmüştü. Kadınların şiddet ve tecavüze karşı önerisi ise “erkekler için siyah otobüs”.

Pembe otobüse karşı siyah otobüs istediler

“Afedersin feminist” isimli kullanıcının Change.org üzerinden başlattığı “siyah otobüs” kampanyasının amacı "pembe otobüs" uygulamasının kadına şiddete ve tacizlere karşı bir önlem olamayacağını belirtmek. Kampanyanın açıklaması şu şekilde;

“Erkek şiddetinin akıl almaz boyutlara vardığı, kadınların sokaklarda ve toplu taşıma araçlarında her gün taciz edildiği bir gerçeklikte, tacizin önüne geçmek ve kadınların bedensel bütünlüğüne müdahaleyi durdurmak zorunludur. Ancak bunun yolu öne sürüldüğü gibi zaten tehlikede olan insanları tecrit edip işaretlenmiş pembe otobüslere bindirip ötekileştirmek ve kamusal alandaki varlıklarını sınırlamak değil, siyah otobüs uygulamasının tacizin failleri olan erkekler için getirilmesidir. “

Sivas'ta kadınlara özel pembe taksi

Sosyal medyada ''Pembe Taksi''ye tepki

Siyah otobüs uygulaması sayesinde kadınlar ve yeni yetişen genç kızlar, bedensel bütünlüklerini tehlikeye atmadan, taciz edilmeden, indiklerinde takip edilme korkusu yaşamadan, kaçırılmadan, tecavüze uğramadan ve belki Özgecan gibi tecavüzcülere direndiği için öldürülmeden yolculuk edebilirler.

Bu otobüsler sadece akşam 21.00'e kadar çalışacak, böylece gece sokakta potansiyel tacizci, tecavüzcü ve katillerin dolaşmasının önüne geçilecektir. Zaten aile babası, evinin erkeği birinin o saatte sokakta olması tasvip edilmez.”