Ermenek davasında iş güvenliği uzmanı konuştu

Ermenek davasında iş güvenliği uzmanı konuştu

Ermenek'te 18 işçinin öldüğü maden kazasına ilişkin davada dinlenen iş güvenliği uzmanı Engin Yetim, su patlamasının da iş kazası riski olduğunu söyledi, "Yapmış olduğum tespit ve denetimlerde ocağı ani kapatmaya gerektirecek bir unsurla karşılaşmadım" dedi. Ehliyeti olmamasına rağmen barutçu defteri tutturulan Naci Özsoy da "Olaydan sonra geriye dönük imzaları attım" ifadelerini kullandı.

Karaman'ın Ermenek ilçesindeki kömür ocağında 18 işçinin yaşamını yitirdiği maden faciasıyla ilgili davanın ikinci duruşması başladı.


Ermenek Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanıklar maden ocağının sahibi Saffet Uyar, maden sahasının ruhsat sahibi Abdullah Özbey, teknik nezaretçi Ali Kurt, tutuksuz sanıklar Mehmet Zeybek, Şerafettin Zeybek, Naci Özsoy, Mustafa Ayan, madenci yakınları ile taraf avukatları katıldı.


patladığını anlatan Yetim, su patlamasının da iş kazası riski olduğunu söyledi.


Olaydan bir hafta önce iş güvenli uzmanı ocaktaymış


Eski imalatların varlığını savcılık soruşturmasında öğrendiğini aktaran Yetim, şöyle devam etti:


"Kazadan bir hafta önce ocaktaydım. Yapmış olduğum tespit ve denetimlerde ocağı ani kapatmaya gerektirecek bir unsurla karşılaşmadım. Bana herhangi bir sıkıntıdan da bahsedilmedi. Ocağın bir ucundan girip diğer ucundan çıktım. Her bir noktada ölçüm yaptım. Hatta kazada yaşamını yitiren rahmetli Recep Çiloğlu ile de görüştüm. Ama bir problem görmedim. Ocakta acil alarm sistemi görmedim ama iki ay önce acil eylem planı oluşturulmuş. Bu plan çerçevesinde de herhangi bir iş kazası durumunda işçilerin nasıl davranması gerektiği ayrıntılarıyla belirlenmiş. Yönlendirme tabelalarıyla da kaçış yolları ortaya konulmuş."


Eski imalata girilmiş olabileceği düşünülmüş


Teknik nezaretçi Öjen Ünlü, daha önce ocağı su bastığında kontrollerini yaptığını, su çekildikten sonra ne gördüyse onu yazdığını kaydetti. Dört kez su patladığını bilmediğini, kendisinin bir kez karşılaştığını ifade eden Ünlü, "Kimse bana daha önce eski imalata girildiğini söylemedi. Su sızıntısı olduğu söylenince eski imalata girilmiş olabileceğini belirterek, imalat haritalarını birleştirme kararı aldık. Su patlayan yerin tersi istikametinde sondaj yaptık. Burada da eski imalata hiç rastlanmadı" diye konuştu.


"Ocak altında su damlaları gayet normal bir durum"


Maden mühendisi Nuray Yetiş ise yeraltında birçok yerde su damlacıkları olduğunu, bunda uyarılacak bir durum görmediklerini söyledi. Su damlalarının yeraltında gayet normal bir durum olduğunu ifade eden Yetiş, baş yukarının göçtüğünü gördüğünü ancak tehlikeli bir durum olduğunda işçilerin dışarıya çıkartıldığını bildirdi.


Ermenek ilçesindeki kömür ocağında geçen yıl 28 Ekim'de 18 işçinin yaşamını yitirdiği maden faciasıyla ilgili 3'ü tutuklu 16 sanık yargılanıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS