Ermeni kilisesinde 100 yıl sonra bir ilk

Ermeni kilisesinde 100 yıl sonra bir ilk

Ermeni kilisesinde 100 yıl sonra bir ilk

İstanbul Kumkapı'da bulunan Meryem Ana Kilisesi'nde bu yıl bir ilk yaşandı. 1915 olaylarının 100'üncü yılında Ermeni Patrikhanesi'nin ev sahipliğinde Kumkapı Meryem Ana Kilisesi'nde ayin düzenlendi. Ayine bu yıl ilk kez Türkiye'den resmi düzeyde bir katılım gerçekleşti. Ayinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mesajı okundu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Meryem Ana Kilisesi'nde bu sabah 10:30'da başlayan AB Bakanı Volkan Bozkır'ın da katıldığı ayinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mesajı okundu. Mesajda, "Acılarınızı anlıyoruz" vurgusu yapıldı.

Erdoğan'ın mesajı şu şekilde:

“Sayın Aram Ateşyan,  Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili, Ermeni vatandaşlarımız için özel bir anlam taşıyan bu günde, Birinci Dünya Savaşı şartlarında hayatını kaybeden tüm Osmanlı Ermenilerini bir kez daha saygıyla anıyor, çocuklarına ve torunlarına taziyelerimi sunuyorum.  Osmanlı İmparatorluğu'na ve Cumhuriyetimize yaptıkları ekonomik, sosyal, kültürel, siyasi katkıları daima takdirle hatırladığımız Ermeni toplumunun, coğrafyamızın her köşesindeki hatıralarını güzel duygularla yâd ediyorum.  Bu vesileyle, rahatsızlığı sebebiyle tedavi gören Patrik Sayın Mesrob Mutafyan'a da şifa temenni ediyorum"  

"Acınızı samimiyetle paylaşıyorum"

"Değerli Ermeni vatandaşlarım,

İnsanlığın en büyük felaketlerinden olan Birinci Dünya Savaşı'nda,  Osmanlı İmparatorluğu sınırları içinde de her milletten milyonlarca insan ebediyete intikal etti. Bu savaş sırasında, etnik ve dini kimliği ne olursa olsun, benzer şartlar altında hayatlarını yitiren Osmanlı vatandaşlarının tamamını da rahmetle ve hürmetle anıyorum.  Türkiye Cumhuriyeti devletini, bu acıları unutmadan ama bunlarla baş etmesini de bilerek kurmayı başardık.   Bugün de, huzur, barış ve kardeşlik temelinde daha güzel günlere ulaşmak için, etnik ve dini kimliğine bakmaksızın, tüm vatandaşlarımızla, dostlarımızla birlikte çalışıyor, mücadele ediyoruz. Yüz yıl önce, ortak vatanımızı işgal için dünyanın dört bir yanından gelenlerin torunlarını, bugün, savaşı lanetlemek, barışı ve dostluğu yüceltmek için Çanakkale'de coşkuyla ağırlayabilen bir kültüre sahibiz.   Ermeni toplumunun geçmişte yaşadığı üzüntü verici hadiseleri bildiğimizi ve acınızı samimiyetle paylaştığımı bir kez daha ifade ediyorum.  Osmanlı Ermenilerinin dünyanın her yerindeki torunlarına gönül kapılarımızın sonuna kadar açık olduğunu da bilmenizi istiyorum.  Sizleri en kalbi duygularımla selamlıyor, hepinize sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum"

Bozkır: "Ermeni kardeşlerimizin yaşadıkları acılara saygı duyuyoruz"

Kiliseyi girişinde açıklama yapan Bakan Bozkır, "Bugün Ermeni Patriği Aram Ateşyan'ın yöneteceği ayine katılmaktan büyük bir onur duyuyorum "dedi.

Bozkır, "1916 yılından beri ilk kez resmi olarak yapılan bir ayin. Ermeni kardeşlerimizle bin yıllık bir tarihimiz var. Bu tarih güzel anılarla, renklerin paylaşımıyla, kültürlerin değiş dokuşuyla gerçekleştirilmiş çok güzel bir tarihtir. Bu tarihi bir yıla, sadece 1915 yılına mahkum etmek, gerçekten son derece yanlış olacaktır. Biz 1915 olayları yerine 1870 yılından 1920 yılına kadar Birinci Cihan savaşının kanlı bir çok insanın ölümüne sebep olan yılları dahil incelenmesi arzusundayız. Bu şekilde hem ortak bir tarihe bakmamız mümkün olacaktır. Hem de ortak bir hafıza ama adil bir hafıza ortaya çıkacaktır. Biz Ermeni kardeşlerimizin yaşadıkları acılara saygı duyuyoruz. Bunu yaşanmış kötü bir olay olarak addediyoruz. Bu nedenle de bu acıların şahidi olarak anılmasına hiçbir şekilde karşı değiliz. Bu nedenle de bu anma ayinine katılmayı bir borç bildik. Önümüzdeki döneme birlikte huzur içinde, barış içinde yürümeyi arzu ediyoruz. Ve yüz yıldır bizimle birlikte yaşayan husumeti geride bırakmayı arzu ediyoruz" diye konuştu. AB Bakanı Bozkır aynı açıklamayı yabancı gazeteciler için bir de İngilizce yaptı

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"AP'nin kararı yok hükmündedir"

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bozkır, ayininin ardından basın mensuplarının, sorularını yanıtladı. Bakan Bozkır, bugüne özel mesajlarının sorulması üzerine, 1916'dan beri ilk defa Türkiye'deki Ermeni Patrikhanesi'nin ayini resmi olarak gerçekleştirildiğini belirterek, 1916'dan beri böyle bir ayine iştirak eden Türk hükümetinin ilk bakanı olduğunu, bundan memnuniyet ve onur duyduğunu ifade etti.

Avrupa Parlamentosu'nun 1915 olaylarına ilişkin kararının sorulması üzerine Bozkır, şunları kaydetti:

"Avrupa Parlamentosu'nun kararının hiçbir geçerliliği yoktur. Bizim bakımımızdan da yok hükmündedir. Daha önce 1987 yılında çıkmış buna benzer bir karar Avrupa Birliği Adalet Divanı'na götürülmüştür ve Avrupa Birliği Adalet Divanı'nın 2003 yılındaki bir kararı vardır. Siyasi kararların, hukuki geçerliliğinin olmadığı Avrupa Birliği Adalet Divanı tarafından tescil edilmiştir. Avrupa Parlamentosu'nun kararının etkisi, hukuki geçerliliği olmadığı için de sadece çıktığı andaki kadar bir yer yakacaktır. Türkiye bakımından hiç bir geçerliliği yoktur."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Obama'nın açıklamasını doğru buluyoruz"

Bozkır'a Obama'nın açıklaması da soruldu. Bakan Bozkır, "ABD süper bir güçtür ve ABD Başkanı Obama'nın bu yıl yaptığı açıklamada da gerçekten tarihi mesneti olmayan, hukuki geçerliliği olmayan bir kelimeyi telaffuz etmemesini doğru buluyoruz. Bunun hem Türk Amerikan ilişkilerinnin hem yangınlar olar bölgemiz bakımından ABD ile elbirliğiyle geleceğe bakmamızın bir teminatı olarak görüyoruz" dedi.

Agos'un önünde siyah çelenk

Genelkurmay Başkanlığı 1915 arşivini açtı

Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan CNN TÜRK'e konuştu