Ertuğrul Kürkçü: "TBMM işlerin tamamını orduya terk etmiş durumda"

Ertuğrul Kürkçü: "TBMM işlerin tamamını orduya terk etmiş durumda"

HDP'li Ertuğrul Kürkçü "Mahşerin dört atlısı" dediği açlık, yoksulluk, savaş ve ölüm karşısında TBMM'yi etkisiz kalmakla eleştirerek, "Özellikle kapımıza dayanmış olan ve büyük bir çatışmanın eşiğine doğru bizi hızla sürükleyen savaş karşısında TBMM işlerin tamamını, eskiden olduğu gibi orduya terk etmiş durumdadır. İş onlara bırakıldığı zaman ölmek ve öldürmekten başka hiçbir şey toplumun gündemini işgal etmez" dedi.

HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkcü, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin, bugün karşı karşıya kaldığı büyük ve vahim meselelerin içinden çıkması için TBMM'nin üzerine düşen işlerin hemen hemen hiçbirini yapmadığını savundu.

Kürkcü, "TBMM'nin yeni başkanını, bu görevi üstlenmek için sorumluluğa davet etmeyi isterdim. Çünkü nereye baksak son derece büyük acıların, sıkıntıların, savaşın, çatışmanın, ölüm haberlerinin, öldürülmüş bedenlerin yerden kaldırılamadığı kuşatılmış kentlerin öykülerinin Türkiye'yi kuşattığı bir yeni yıla girerken, bizi, eğer kendimizi kollarına bırakırsak büyük bir umutsuzluk kucaklayabilir" ifadesini kullandı.

"Mahşerin dört atlısı dediğimiz açlık, yoksulluk, savaş ve ölüm Türkiye'yi dört bir taraftan kuşatırken, TBMM, üzerindeki bütün görevlerin yerine getirilmesinden elini eteğini çekmiş gözüküyor" görüşünü ileri süren Kürkcü, "Özellikle kapımıza dayanmış olan ve büyük bir çatışmanın eşiğine doğru bizi hızla sürükleyen savaş karşısında TBMM işlerin tamamını, eskiden olduğu gibi orduya terk etmiş durumdadır. Zor güçleri, ordu ve polis, bir tek şey bilirler. Bütün sorunları ezerek, bastırarak ve öldürerek çözmektir onların görevi. İş onlara bırakıldığı zaman ölmek ve öldürmekten başka hiçbir şey toplumun gündemini işgal etmez" diye konuştu.

TBMM'nin, bu gidişe dilsiz kalmasının düşünülemeyeceğini belirten Kürkcü, bunun için gereken egemenlik gücünü halen hukuken TBMM'nin elinde olduğunu vurguladı. Sorumluluğun da milletvekillerinin omuzunda olduğuna dikkati çekti.

Kürkcü, güvenlik birimlerinin tenkil ve tehcir planıyla meşgul olduğunu iddiasında bulundu.

Ertuğrul Kürkcü, "TBMM'nin de 2016'da silkinerek, milletin kaderini yeniden ele almasını ümit etmek istiyorum. 2016'da sarılacağımız tek ümit bu olarak gözüküyor" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS