Erzincan'da 2 eski polise 7'şer yıl 'Bylock' cezası

Erzincan'da 2 eski polise 7'şer yıl 'Bylock' cezası

Erzincan'da "ByLock" kullanıcısı oldukları iddiasıyla haklarında 16 ayrı dava açılan 16 eski polisten 2'sine "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçlarından 7 yıl 6'şar ay hapis cezası verildi.

Erzincan'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyesi ve örgütün şifreli haberleşme programı "ByLock" kullanıcısı oldukları iddiasıyla haklarında 16 ayrı dava açılan 16 eski polisten 2'sine 7 yıl 6'şar ay hapis cezası verildi.


Batman'da FETÖ operasyonu: 2 kişi tutuklandı


Erzincan Ağır Ceza Mahkemesinde görülen 16 ayrı davadan ilkinin duruşmasına görevinden ihraç edilen tutuklu sanık eski Erzincan Bölge Trafik Şube Müdürü Fatih Vursavaş ve avukatı Hikmet Aksakallı katıldı.


Savunması alınan Vursavaş, hakkındaki suçlamaları kabul etmeyerek, terör örgütüne üye olmadığını iddia etti. Vursavaş, hiçbir şekilde "ByLock" kullanmadığını belirterek beraatini istedi.


Vursavaş, mahkeme başkanının, "ByLock" kalıntısının telefonunda tespit edildiğini hatırlatması üzerine kendisine ait Apple hesabının daha önce çalındığını, bu durumun art niyetli kişilerce kullanılmış olabileceğini ya da teknik incelemede bir hata yapılmış olabileceğini ifade etti.


FETÖ'nün hedefindeki kurumlar


Sanık avukatı Aksakallı da müvekkiline ait telefonda yapılan teknik incelemelerde hata olduğunu iddia ederek, bu durumun mahkemece yeniden incelenmesini istedi.


Vursavaş'ın terör örgütü üyesi olmadığını savunan Aksakallı, müvekkilinin beraatını istedi.


Kararını açıklayan mahkeme heyeti Vursavaş'a "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası verilmesine hükmetti. Heyet, sanığı hüküm kesinleşinceye kadar tahliye etti.


FETÖ davasında ikinci hüküm


Aynı mahkemede görülen ikinci davanın duruşmasına ise aynı suçtan tutuksuz yargılanan eski polis memuru Mustafa Ş. katıldı. Mustafa Ş, telefonunda "ByLock" programı tespit edildiğinin anımsatılması üzerine bu programı kullanmadığını, FETÖ ile ilişkisinin olmadığını savundu. Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti Mustafa Ş'yi de "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7 yıl 6 ay hapse çarptırdı.


Aynı suçlardan yargılanan sanık 14 eski poliste tek tek duruşma salonuna alınarak savunmalarını yaptı. Sanıklar haklarındaki suçlamaları reddederek savunma yapmak için ek süre talep etti. Mahkeme heyeti, sanıkların savunmalarının alınması için duruşmaları erteledi.


Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan 14 ayrı iddianamede, yargılaması ayrı ayrı devam eden 14 eski polisin FETÖ/PDY'nin şifreli haberleşme programı "ByLock" kullanıcısı olduklarına yer veriliyor. İddianamede sanıklar hakkında "Silahlı terör örgütü üyesi olmak" suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS