Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Selahattin Demirtaş'ı aradı

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Selahattin Demirtaş'ı aradı

Ankara'daki terör saldırısının ardından eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Selahattin Demirtaş ile görüştüğü ortaya çıktı. Görüşmeyi Demirtaş, açıkladı. Saldırıda yaşamını yitiren Meryem Bulut'un Batman'daki ailesine taziye ziyareti sırasında Demirtaş, aileye Abdullah Gül'ün de taziyelerini iletti.

Batman'daki temaslarını sürdüren Demirtaş, Ankara'daki saldırıda hayatını kaybeden 8 çocuk annesi Meryem Bulut (71) ve 3 çocuk annesi Aycan Kaya'nın (42) yakınlarına taziye ziyaretinde bulundu. Beşevler taziye evinde Bulut ve Kaya ailesi fertlerine başsağlığı dileyen Demirtaş, görüştüğü 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de başsağlığı dileklerini kendilerine iletmesini istediğini belirtti.


Demirtaş, Bulut ve Kaya'nın barış mitinginde katledilmesinin acısını yaşadıklarını ifade ederek, herkesin o gün o meydanda, bir daha kan akmasın, savaş dursun diye sesini barış isteyenlerin sesine katmak için bulunduğunu anlattı.


Selahattin Demirtaş'tan suikast açıklaması


"Bu vahşeti vicdanlarda mahkum ettik"


"Meryem ana da Aycan arkadaşımız da hayatlarının büyük bir kısmını buna adadılar. Nerede bir barış mitingi olsa Meryem ana oradaydı" diyen Demirtaş, şöyle devam etti:


"Savaşın acısını en derinden yaşamış, evlatlarını, torunlarını kaybetmiş ama bir gün ağzından intikam sözcüğü çıkmamıştı. Böyle bir insan asker, polis, gerilla ölmesin diye çıkıp Ankara'ya gidiyor, barış istiyor. Ancak dünyanın en alçak katilleri gelip bu annemizi orada katledebiliyor. O ve onun gibi 98 kardeşimizi de. Bu vahşeti elbette ki tarih karşısında vicdanlarda mahkum ettik fakat hukuk karşısında da bunun hesabını sorana kadar asla peşini bırakmayacağız."


Abdullah Gül'den Ankara'daki terör saldırısına ilişkin açıklama


Canlı bomba eylemini gerçekleştirenlerin kendi başlarına bu eylemi yapacamayacaklarını ileri süren Demirtaş, "Bu, iki gencin kafasına göre takılıp, gelip kendilerini patlatması olayı değil. Suruç, Diyarbakır, Ankara saldırıları, Mersin ve Adana'daki parti binalarımızın bombalanması hepsi aynı grupların işidir" diye konuştu.


"İnsan kimliğiyle barış isteyen barışseverler katledildi"


Ankara'daki eylemde barış isteyenlerin katledildiğini vurgulayan Demirtaş, ölenlerin sadece HDP'liler olmadığını bildirdi. Demirtaş, şunları söyledi:


"Ölen sadece Kürt sadece Türk sadece Alevi sadece Sünni sadece HDP'li değil. İnsan kimliğiyle barış isteyen barışseverler katledildi Ankara'nın
göbeğinde. Bu çok büyük bir trajedi. Elbette ateş düştüğü yeri daha fazla yakar ama ailelerimiz de biliyor ki bugün dünyanın her yerinde vicdanlı, ahlaklı her insan bu acıyı paylaşıyor."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS