Eski PKK'lı Sait Çürükkaya'nın cenazesi Türkiye'ye getirildi

Eski PKK'lı Sait Çürükkaya'nın cenazesi Türkiye'ye getirildi

Irak'ta devam eden Musul operasyonu kapsamında, Başika bölgesinde, IŞİD'in tuzakladığı mayınları temizlerken meydana gelen patlamada ağır yaralanan, tedavi gördüğü Almanya'da ölen terör örgütü PKK'nın eski yöneticilerinden Peşmerge gönüllü komutanı Sait Çürükkaya'nın cenazesi, Erbil'de yapılan cenaze töreninden sonra Habur Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye getirildi.

Musul operasyonu kapsamında Peşmerge güçlerinin Başika bölgesinde IŞİD'ten aldığı bölgelerdeki mayınları temizleyen 'Doktor Süleyman' kod adlı eski PKK'lı Sait Çürükkaya, 26 Ekim'de bir tünele gizlenen IŞİD'li teröristleri tarafından mayının patlatılması sonucu ağır yaralanmış ve tedavi gördüğü Almanya'da hayatını kaybetmişti.


'Akan kanınızla duş alacağız' diyen Sedat Peker hakkında dava açıldı


PKK davasından tutuklu bulunan Zeynep Epli cezaevinde intihar etti


Bugün Kuzey Irak'ın Erbil kentinde düzenlenen tören sonrası Çürükkaya'nın cenazesi Habur Sınır Kapısı üzerinden Türkiye'ye getirildi.


Çürükkaya'nın cenazesi, memleketi Bingöl'de toprağa verilecek.


PKK'da, üst düzey yöneticilik yapan Çürükkaya, Abdullah Öcalan'ın yakalanmasından sonra terör örgütünden ayrılmış ve Almanya'da yaşamaya başlamıştı.


IŞİD'in iki yıl önce Kuzey Irak'a saldırmasından sonra Almanya'dan Erbil'e geçmiş ve Peşmergelerin eğitimini üstlenmişti.


Patlayıcı uzmanı olarak bilinen Sait Çürükkaya, IŞİD ile mücadelede ele geçirilen bölgelerdeki patlayıcıları imha ediyordu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS