Eskişehir'de patlama

Eskişehir'de patlama

Eskişehir'de baraka şeklindeki bir otomobil garajında çıkan yangının ardından patlama oldu. Patlama sesi kentte heyacan yaratırken 2 otomobil kullanılamaz hale geldi. İl Emniyet Müdürlüğü, patlamanın LPG'li araçtan kaynaklandığı yönündeki açıklamasını ise ilerleyen saatlerde geri çekti. İl Emniyet Müdürü Mustafa Şahin, "Büyük bir patlama, bu patlamanın buradan olmama ihtimali de yüksek, bunu da araştırıyoruz" dedi.

Edinilen bilgiye göre Büyükdere Mahallesi Güneyli Sokak’ta biri iki, diğeri tek katlı binanın ortasındaki arsaya yapılan baraka şeklindeki garajda iki otomobil park halindeyken LPG’li olan araçta yangın çıktı.


Yangında iki araç ve barakada hasar oluştu. İtfaiye ekipleri müdahale ederken meydana gelen ve kentin pek çok bölgesinde duyulan patlama sesi paniğe neden oldu.


Öte yandan araçların yandığı bölgeye çok sayıda polis, itfaiye, 112 Acil Servis, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekipleri, ESGAZ ve Dorlion Arama Kurtarma (DAK) ekipleri sevk edildi.


Polis ekipleri, patlamanın meydana geldiği bölgeyi güvenlik şeridi ile çevirerek incelemeye aldı. Bölgedeki vatandaşlar da patlama ve yangın nedeniyle büyük paniğe kapıldı. Mahalle sakinlerinden bazıları gözyaşlarına hakim olamadı.


Otobüs taşlamalarına MHP'den 'lokum'lu tepki

Emniyet müdüründen açıklama

Bölgede yangının kontrol altına alınması ve bölgenin güvenliğinin sağlanmasının ardından Emniyet Müdürü Mustafa Şahin ve Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Ergün Peker, basın mensuplarına açıklamada bulundu.


Cizre'de sokağa çıkma yasağı kaldırılıyor


Emniyet Müdürü Mustafa Şahin, kentte yaşanan patlama sesinin, ilk belirlemelere göre otomobillerdeki yangın olayıyla bir alakası olmadığını ileri sürdü.


Şahin, “Önce 110 ‘bir yangına gidiyoruz, bize yardımcı olun’ diye ihbar gelir. Bu sırada ekiplerimiz bölgeye yönlendirilirken 155’e de ihbar düşer. O zamanda da garip bir şekilde patlama sesi de gelir. İtfaiye ulaşır, polis ulaşır. Devletimizin ilgili kurumları tamamen harekete geçirilir. Çok düzenli ve koordineli çalışmayla şuana kadar ilk tespitlerimizde can kaybı yok. Olayın terörle hiç bir bağlantısını görmedik. Tamamen yangın. Neden çıktığını İtfaiye Daire Başkanımız araştırıyor.


Büyük bir patlama, bu patlamanın buradan olmama ihtimali de yüksek, bunu da araştırıyoruz. Çünkü o saatlerde yüksek irtifada uçan bir F-16 uçağının Eskişehir’in üstünden geçtiği konusunu araştırıyoruz. Dolayısıyla ses duvarını aşmış bir F-16’nın çıkardığı patlatma sesi tüm Eskişehir’de duyuldu. İster istemez bir panik ortamı oldu ama paniğe gerek yok. Her şey yerli yerinde devam ediyor. Biz de konuya hakim ve sahibiz.


İki küçük araba, birisi LPG’li. Tüm olayı aydınlattığımızda sizlere yazılı ve sözlü açıklama gönderelim. Biz bunu ancak Ankara Esenboğa Hava Kontrol Merkezi ile de araştırıyoruz. İlgili kurumlarla da görüştük. O sırada yüksek irtifada bir F-16 uçağının pilotundan ‘ben ses duvarını aşmadım’ gibi bir açıklama var. Ancak eşzamanlı olarak oradan da olma ihtimali yüksek. Bir patlama var ancak patlamanın mekanı burası görülmüyor. Olay büyük ihtimalle uçakların ses hızını aşmalarında yaşanan sese benziyor. Biz konu üzerinde hassasız” dedi.


Müdahale anında bir patlama olmadı

İtfaiye Daire Başkanı Ergün Peker de patlamanın yangınla bir alakası bulunmadığını tespit ettiklerini kaydetti.


Peker, “Araçlarda LPG’li araçta da ilk tespitlerimize göre bir patlama görülmüyor. Diğerinde LPG yok. Onun da mevcut olan deposu sağlam. Burada müdahale için 1,5 dakika içinde geldik. Müdahale anında herhangi bir patlama olmadı. Ufak tefek patlamalar yangının kendi oluşumdan dolayı oluyor. Mevcut patlama olayı çok büyük bir ses idi. Burada öyle bir durum hissedilmedi. Karşıdaki kırık olan cam, mevcut olan yangının büyüklüğü sebebiyle alev vurduğu zaman esneterek kırılıyor. Mevcut binanın yanındaki yalıtımlar da yanmış. Dikkat ederseniz yangın araç olmayan kısımdan çıkmış, sonra araç olan kısma da sirayet ediyor. İncelemelerimiz devam ediyor. Şuanda yaralama ve can kaybı yok. Herhangi bir durum şuanda yok. Bizim normal yangınlarımız gibi bir yangın” ifadelerini kullandı.


'HDP milletvekili indirilmeli' sözüne takipsizlik

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS