Etek Altı davasında tutuklu kalmadı

Etek Altı davasında tutuklu kalmadı

İzmir'de 3 yıl önce metro istasyonunda üniversite öğrencisi genç bir kızın etek altı görüntüsünü çektiği iddiasıyla gözaltına alınan şüphelinin, suç delilini yok ettikleri öne sürülen 2'si tutuklu 5 sanık hakkında 3 ile 26'şar yıl hapis cezası istemiyle 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davanın ikinci duruşması yapıldı. 20'ye yakın polisin tanık olarak dinlenildiği davada, mahkeme heyeti tutuklu yargılanan Fatih Ç. İle Abdullah Kanmaz, tahliye edildi. Böylece davada tutuklu sanık kalmamış oldu.

İzmir'de 2012 yılında, metro istasyonunda, üniversite öğrencisi genç bir kızın etek altı görüntülerini çektiği iddiasıyla yakalanan dershane öğretmeni Fatih Ç.'nin bilgisayarında bulunan yüzlerce suç delilini sahte tutanak düzenleyip yok ederek serbest kalmasını sağladıkları ileri sürülen İzmir Emniyeti eski Asayiş Şube Müdürü Ö.D.'nin de aralarında bulunduğu 4 polisi gözaltına aldı.


Soruşturma kapsamında, Tunceli Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olan F.Ç. de Tunceli'de gözaltına alınıp İzmir'e getirildi.


Tutuklanmışlardı


İşlemleri tamamlanan 5 şüpheli, 'Özel hayatın gizliliğini ihlal etmek, kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği ve bu suça azmettirmek, iştirak halinde suç delilerini yok etme, gizleme veya değiştirme, görevi kötüye kullanma, kamu görevlisinin suçu bildirmemesi ve suçluyu kayırma' iddiasıyla adliyeye sevk edildi.


İzmir 5. Sulh Ceza Hakimliği şüphelilerden polis Abdullah K. ile öğretim görevlisi Fatih Ç.'yi tutukladı. Diğer 3 polis ise tutuksuz yargılanmaları koşuluyla serbest bırakıldı.


Mardin Valiliği: Şehit polisin vasiyeti yok


20'ye yakın polis tanık olarak dinlendi


5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan ikinci duruşmaya, görüntüleri çektiği iddia edilen tutuklu sanık öğretim görevlisi olan Fatih Ç., ile polis memuru Abdullah K. ve tutuksuz sanıklar emniyet amiri Ö.D., N.U. ve Komiser S.C. ile tarafların avukatları katılırken,  mağdur  M.Ş.U., katılmadı.


Duruşmada 20'ye yakın polis memuru tanık olarak dinlendi.


Duruşmada tanıklık yapan polisler, şikayet üzerine karakola götürdükleri öğretim görevlisi Fatih C.'nin laptopunda gizli çekilmiş 20 etek altı görüntüsü ile 2 porno video olduğunu söyledi. Polisler, daha sonra bu görüntülerin silindiklerini duyduklarında şaşkınlık yaşadıklarını belirtti.


Devlet Bahçeli'den Tuğrul Türkeş'e yanıt


Olay tarihinde Ahlak Büro'da çalışan tanık E.M., "Amirim beni telefonla arayıp şüpheli ile şikayetçiyi acele bir şekilde Ahlak Bürosu'na getirmemi söyledi. Etek altı çekilmiş gizli görüntüleri karakolda gözümle gördüm. Sonra suç aletleri ile şüpheliyi şubeye bıraktım. Şubeden çıkarken amirim, şahsa ait laptopu alarak hızla bir yere götürdü. Bu olaydan kısa bir süre sonra ara sıra içki içtiğim için beni başka yere sürdüler. Cemaatçi olmayanları uzaklaştırdılar" dedi.


Tutuklu sanık öğretim görevlisi Fatih Ç., "Metroya binmek için yürüyordum. Elimdeki anahtarlık yere düştü. Onu almak için eğildim. Ben kimsenin görüntüsünü çekmedim. Polis, mahkeme kararı olmadan bilgisayarıma el koydu. İlk olayda savcılıkça serbest bırakıldım. Daha sonra soruşturma bitiminde takipsizlik kararı verildi. Ben eğitimciyim, neden böyle bir şey yapayım. Bana iftira atıyorlar. Tahliyemi ve beraatimi istiyorum" dedi.


Diğer sanıklarda üzerlerine atılı suçlamaları kabul etmedi. Sanıklar, her işi usulüne uygun yaptıklarını, bir komployla karşı karşıya olduklarını söyledi.


Fatih Ç. de serbest


Mahkeme heyeti tanıkların dinlenmesinin ardından, duruşmaya kısa bir süre ara verdi. Aranın ardından mahkeme, tutuklu sanıklar Abdullah K. ile Fatih Ç.'nin tutuksuz yargılanmasına karar verip, duruşmayı erteledi. Böylece davada tutuklu sanık kalmadı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS